Logo

Duj Dzséne – Ketten
Nyelvészeti Etnográfiai Folyóirat

ISSN 3057-8493 (Print)
ISSN 3057-8639 (Online)
Kiadja a Ketháne: cigány-magyar közösség, Budapest és Tiszavasvári
A nyelvi részvétel előmozdítása a kollaboratív kutatás révén (OTKA K146393)

KRE BTK Logó

1. évfolyam 1. szám – Otthonkeresés
Budapest és Tiszavasvári, 2024. június

E kiadvány műfaja folyóirat; olyan írásokat közöl, amelyek a tudományosság igényével készültek, és nemcsak tudósokhoz, hanem a széles közönséghez kívánnak szólni. A folyóiratot a “Ketháne: cigány-magyar közösség” nevű csoport adja ki, melynek tagjai tiszavasvári civilek, egyetemi kutatók és hallgatók. Ez a közösség 2022 óta dolgozik együtt; havonta találkozunk, és már korábban is írtunk közösen, mind a Tiszavasvári Hírmondóba, mind tudományos kiadványokba, például a Nyelvtudományi Közleményekbe (2023, 119. 187–213).
Ez a folyóirat
  • nyelvészeti. A nyelv nem a szótárban vagy a nyelvtankönyvben van, hanem bennünk és közöttünk, ahogy gondolkodunk, beszélünk, cselekszünk. Mindez tárgya a nyelvtudománynak és érdekli a nyelvészeket, ahogy mindenki mást is érdekelhet.
  • etnográfiai. Közös életünkkel foglalkozunk, megfigyeljük saját mindennapjainkat, tevékenységeinket bizonyos előre meghatározott szempontok szerint, kicsit kívülről próbálunk rájuk nézni.
  • részvételi. Nem úgy készül, hogy a hivatásos kutatók írják meg a helyszínen gyűjtött megfigyeléseiket, hanem hivatásos és civil kutatók együtt írnak mindannyiunk tapasztalatairól, dolgairól. Minden írást közösen készítettünk el, reflexivitás és kollaboráció jellemezte munkánkat.
Azért készül ez a folyóirat, mert szeretnénk, ha cigányok és nem cigányok viszonya Magyarországon jobb lenne. Ha ahelyett, hogy épp csak eltűrnénk, netán eltűrni sem akarnánk a másikat, emberséggel és tisztelettel fordulnánk a másik felé. A problémákról is beszélni szeretnénk, vitázni is szeretnénk, mert a tiszta (de nem gyűlöletes) beszéd a jó együttélés feltétele. Olyan írásokat jelentetünk meg, amelyek erre a gondolatra építkeznek és ezt a célt szolgálják.
Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar
Minden jog fenntartva © 2023-2024.