Munkatársaink Intézeten kívüli előadásai
Dr. Bognár Zalán, a Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Történettudományi Intézetének tanszékvezető egyetemi docense 2021. november 25-én – a Szovjetunióba hurcolt magyar politikai rabok és kényszermunkások emléknapján – az M5 csatornán az Ez itt a kérdés című műsorban a szovjet fogságba került magyar állampolgárok, katonák és civilek története kutatásának állásáról és a Magyar Nemzeti Levéltár keretében létrejött Gulag- és Gupvikutató Intézet feladatairól beszélt az érintettekkel. Az adás itt megtekinthető: https://mediaklikk.hu/video/2021/11/25/ez-itt-a-kerdes-a-szovjetunioba-elhurcoltak-adatbazisa-2021-november-25
Szintén az emléknapon jelent meg Dr. Bognár Zalán cikke a civil elhurcolásokkal kapcsolatban az Indexen, amely itt olvasható: https://index.hu/velemeny/2021/11/25/amikor-meg-a-15-16-eves-lanyokat-is-vittek-a-gulagra/
Az emléknaphoz kötődően interjút közölt Dr. Bognár Zalánnal a Szabad Föld 2021. november 26-i számában, amelyet T. Németh László készített a történésszel. Az interjú itt olvasható:
https://szabadfold.hu/orszag-vilag/bognar-zalan-az-elhallgatas-meg-most-is-erezteti-hatasat-289870/
Dr. Horváth Emőke, az Új és Jelenkori Történeti Tanszék egyetemi docense 2020. november 27-én 16:30-tól 18:30-ig online előadást tart a Kutatók Éjszakája programsorozat keretében Egy másik Mediterraneum címmel. Az előadás az amerikai Mediterraneum földrajzi és kulturális kereteit igyekszik megrajzolni és az azok által felvetett legfontosabb kérdésekre rámutatni.
Bővebb tájékoztatás, illetve regisztrációs lehetőség a következő linken található:
Kutatók Éjszakája – 2020. november 27-28. (kutatokejszakaja.hu)
Dr. Makkai Béla, az Új- és Jelenkori Történeti Tanszék egyetemi docense 2020. november 14-én a Charta XXI. Megbékélési Mozgalom és nagyszebeni Híd Egyesület nemzetközi konferenciáján tart előadást A pozitív szomszédságkép(ek) formálása a regáti magyar sajtóban (1860–1918) címmel, amelyet Nagyszebenből, a Tükörteremből szinkrontolmácsolással online közvetítenek.
A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Regisztrálni a http://chartaxxi.eu/regisztracio oldalon lehet.
A regisztráció akkor érvényes, ha arról a visszaigazolás a megadott e-mail címre megérkezett.
Előadók (tbc): Gabriel Andreescu, Rudolf Gräf, Miskolczy Ambrus, Makkai Béla, Andrei Rusu, Surján László, T. Szabó Csaba.
A konferencia kétnyelvű, tolmácsolást biztosítanak mind román mind magyar nyelven.
Dr. Sárközy Miklós, a Történettudományi Intézet egyetemi docense a Közel- és Közép-Keleti Kutatócsoport keretében tartott online perzsa nyelvű előadást Az iranisztika Magyarországon címmel a Teheráni Egyetem Irodalmi és Bölcsészettudományi Kara meghívott előadójaként 2020. október 21-én.
2020. szeptember 22-én Dr. Sárközy Miklós perzsa nyelvű online előadást tartott a teheráni (iráni) 'Alláme Tabátabá'í Egyetem felkérésére egy online előadássorozat keretében. Az előadás címe az alábbi volt: Motale'át-i íránsenászí va gandzsíne-je noszakh-e khattí dar Madzsáresztán (Iranisztikai stúdiumok és (perzsa) kéziratos gyűjtemények Magyarországon). Az előadás az idén januárban megjelent háromszerzős perzsa nyelvű monográfia (Péri, Benedek; Sárközy, Miklós; Mohammadi, Mojdeh, Fehreszt-e Noszkhehá-je khattí-je fárszí-je ketábkháne-je ákádemi-je 'olúm-e Madzsáresztán, Catalogue of the Persian Manuscripts in the Library of the Hungarian Academy of Sciences: translated by Parisa Karamrezaei with Mojdeh Mohammadi, The Institute for Political and International Studies,Teherán, 2020.) adataira támaszkodva az MTAK Keleti Gyűjteménye perzsa kéziratainak történetét és az ezzel kapcsolatos tudománytörténeti kérdéseket elemezte.
A Demokrata 2020. június 3-án megjelent, Trianon demográfiájáról szóló évfordulós írásában Dr. Makkai Béla egyetemi docens szakértőként szerepelt:
https://demokrata.hu/magyarorszag/voltunk-kevesebben-leszunk-tobben-251062/
Dr. Makkai Béla egyetemi docens 2020. május 13-án a Charta Kalendáriumban Surján Lászlóval és Ottlik Domokossal az ukrán–magyar alapszerződésről beszélgetett:
https://www.youtube.com/watch?v=vViNGM3tCn0
Dr. Makkai Béla egyetemi docens 2020. május 18-án a Kossuth Rádió 30 éve szabadon című műsorában Jugoszlávia széthullásáról beszélt:
Dr. Makkai Béla egyetemi docens szakértőként segítette Joó István Etnikai összeütközések és katarzisok 1848–49-ben című írásának előkészítését, amely 2020. március 12-én jelent meg a Mandinerben:
https://mandiner.hu/cikk/20200312_etnikai_osszeutkozesek_es_katarzisok_1848_49_ben
Dr. Makkai Béla egyetemi docens 2020. február 12-én a Rákóczi Szövetség klubjában tartott előadást Klebelsberg Kuno nemzetpolitikája címmel a Pest Megyei Kormányhivatalban.