Duj Dzséne – Ketten
Nyelvészeti Etnográfiai Folyóirat
Duj Džene – Two Together
Journal of Linguistic Ethnography

ISSN 3057-8493 (Print)
ISSN 3057-8639 (Online)
Kiadja a Ketháne: cigány–magyar közösség, Budapest és Tiszavasvári
A nyelvi részvétel előmozdítása a kollaboratív kutatás révén (OTKA K146393)
Pont ott: kollaboratív etnográfia (MEC_N_148959)
Published by the Kethane: Roma–Hungarian Society, Budapest and Tiszavasvári
Enhancing linguistic citizenship through participatory research (project reference: OTKA K146393)
Othe: Collaborative Ethnography (MEC_N_148959)

KRE BTK Logó KRE BTK Logó NKFIH
« Vissza
Tokár Zoltánné Katalin – „Aki tehát tudna jót tenni, de nem teszi: bűne az annak.”


1. szituáció: Egy roma nagymama és tinédzser unokája orvoshoz mennek, mert az unoka babát vár. A doktornő asszisztense egy fiatal roma hölgy. A találkozáson a résztvevők szembenéznek azzal a kérdéssel, hogy mi legyen a fiatal anya és a magzat további sorsa.
2. szituáció: A közmunkát kezelő irodában egy Széles úti cigány asszony nagyon szeretne azonnali megoldást nehéz helyzetére. Az elhúzódó beszélgetésre a sorban mögötte álló, szintén roma, de nem széles úti asszony türelmetlenül reagál.


Nekem egy egyedülálló cigánylány, Hajni bőrébe kellett belehelyezkedni a hivatal ügyintézőjével szemben, akihez azért mentem, mert munkát kerestem. Kicsit megalázó volt. Nagyon rosszul érintett először is az a flegma, kioktató magatartás, ahogy viselkedett. Mindenért megszólt, okoskodott velem, hogy miért szültem annyi gyereket, és miért nem tanultam, nem arra törekedett, hogy megpróbáljon mindent annak érdekében, hogy egyedülállóként munkát kapjak. Természetesen én sem hagytam magam, és nem tudtam higgadt maradni. Beleéltem magam az ő helyzetébe, és azt a következtetést vontam le, hogy aki nem tudja magát megvédeni, vagy aluliskolázott, azt sok esetben lenézik, és nem segítenek neki. Eszembe jutott egy bibliai igevers (Jakab 4:17): „Aki tehát tudna jót tenni, de nem teszi: bűne az annak”. Én azt tanultam meg ebből a feladatból, senkit nincs jogunk megítélni, megalázni és lenézni.

Szerintem az lett volna egy békés megoldás és így mindkét fél lelkiismeret-furdalás nélkül mehetett volna haza, ha az ügyintéző utána szólt volna Hajnalkának: „Kedves Hajnalka! Jöjjön már vissza, először is ne haragudjon, hogy olyan emelt hangon beszéltem Önnel, de nagyon fáj a fejem, és nekem is sok családi problémám van. Megígérem, hogy megpróbálok valahogy segíteni. Nézze, épp jön Marika, a hivatal gazdasági vezetője, meg is kérdezem, hogy amíg nem indul az új közmunkaprogram (kb. 1 hónap), valamelyik intézménybe a költségvetés terhére nem tudnák-e foglalkoztatni? Marika válasza: Épp most keresünk egy hónapra takarítót, mert akit foglalkoztatunk, műtét előtt áll, szívesen felvesszük.”

Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar
Minden jog fenntartva © 2023-2026.
Károli Gáspár University of Budapest Faculty of Humanities and Social Sciences
All rights reserved © 2023-2026.