Készült: 2023-01-31
Módosítás: 2024-03-06

 

 Károli Gáspár Református Egyetem Pszichológiai Doktori Iskola (KRE PDI)

 

2024 évi felvételi jelentkezési időszak: 2024. március 15-május 15.

 

A Pszichológiai Doktori Iskola (PDI) megalapítása 2022 őszén vette kezdetét a Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karán. Az Egyetemen ekkor három, ezen belül a karon egy doktori iskola működött, így a szabályozás kiforrottnak volt tekinthető.

 
A cél a pszichológiai tudományok lehető legnagyobb részét felölelő diszciplináris doktori iskola létrehozása volt. Ennek megfelelően a PDI négy nagy, egymástól jól elkülöníthető kutatási területtel (kognitív idegtudomány, interocepció, mentális egészség, társadalomlélektan és kulturális pszichológia) bír. A négy területből hármat, valamint a módszertani modult egy-egy akadémiai doktor neve fémjelez.
 
Doktori iskolánk a KRE mesterképzésre és a tanszéki kutatási sajátosságokra épít, így – a nemzetközi trendeknek megfelelően - hangsúlyozza az egészségpszichológiai alkalmazás és a kísérleti pszichológiai alapkutatás integrációját, transzlációs logikával kapcsolja össze az alapkutatásokat az alkalmazásukkal. Szintén hangsúlyt helyez arra, hogy a mentális egészséget közösségi, társadalmi feltételeivel együtt mutassa be, a pszichológiai jelenségeket társadalmi-kulturális kontextusukban vizsgálja. Módszertani képzésünk sajátossága a fiziológiai mérésekre, általában a kísérletes módszerre fordított nagyobb hangsúly, illetve típusok felállítása klaszterelemzéssel. Más képzőhelyekhez hasonlóan fontosnak tartjuk a kvalitatív és kvantitatív kutatási stratégiák integrálását.
 
Célunk egy nemzetközi beágyazottságú, idővel hírnevet szerző doktori iskola működtetése, így - a kari fejlesztési tervekkel összhangban - külön hangsúlyt helyezünk az oktatói és hallgatói mobilitásra, ezen keresztül pedig nemzetközi együttműködések kialakítására és ápolására. Az Európai Kutatási Térség célkitűzéseit 2021-en megfogalmazó Pact for Research and Innovation in Europe céljai közül különösen fontosnak tartjuk a társadalmi hatással járó tudományos értékteremtést, mely a kutatási eredmények hasznosulását a hétköznapi gyakorlatban is szem előtt tartja. Az egyetemi IFT-hez kapcsolódva, a PDI is célként tűzi ki, hogy az egyes kutatócsoportok szinergiáit feltárja, közöttük a hálózatos és multidiszciplináris együttműködést erősítse.

 

 

 

Napi biztatás

Napi jegyzet a Kossuth-on

Egyesített Bibliaolvasó

Nyelvvizsgaközpont

Közösségi Média

Sport a Károlin

Sport a Károlin