Magyar mint idegen nyelv szakirányú pedagógus továbbképzés
- A képzés célja és a jelentkezés feltételei:
A 2 féléves továbbképzés célja az, hogy az általános iskolák alsó- és felsőtagozatában, valamint a középiskolákban tanító magyarországi és határon túli kollégák számára alapismereteket adjon a magyar mint idegen nyelv tanításához. A jelentkezés feltétele a tanítói vagy tanári pedagógus szakképesítés. A két féléves, 185 órás, 65 kredites képzés végén a hallgatók portfóliót készítenek és záróvizsgát tesznek, a sikeres teljesítés igazolásaként pedig oklevelet kapnak. Fontos azonban tudni, hogy az itt megszerzett oklevél nem jelent újabb tanári szakképesítést, arra a 4 féléves magyar mint idegen nyelv tanára mesterszak szolgál (http://www.kre.hu/nyelveszet/index.php/mid-magyar-mint-idegen-nyelv-masodtanar-mesterszak-ma ). A szakirányú továbbképzés elvégzése után, egyedi elbírálás alapján kedvező feltételekkel teljesíthetők a mesterszak követelményei.
A képzést jelenleg Budapesten, Beregszászon és Szabadkán hirdetjük meg – utóbbi két helyszínen online formában.
A jelentkezéshez az alábbi dokumentumokat kérjük csatolni:
- a pedagógus szakképesítést igazoló oklevél (vagy oklevelek)
- szakmai önéletrajz
- motivációs levél.
A jelentkezés határideje minden évben: május 31.
- Hogyan hasznosíthatók a képzés során szerzett ismeretek?
Mindenekelőtt a gyakorló pedagógusok számára hasznosítható, akik a saját iskolájukban felzárkóztató órákat tarthatnak az oda beíratott, nem magyar anyanyelvű tanulóknak, valamint azoknak, akik kisebbségiként a többségi anyanyelvű beszélőket tanítják magyar nyelvre második idegen nyelvként vagy a felnőttoktatás keretében. Emellett a megszerzett tudás jó szolgálatot tesz a Petőfi, illetve a Kőrösi Csoma ösztöndíjjal külföldön missziót teljesítők számára is. Fontos azonban tudni, hogy a külföldi lektori megbízás elnyeréséhez ez a képzés nem elegendő, ha valakinek nincs magyar nyelv- és irodalom szakos MA képesítése. Ezért ajánljuk az ismeretszerzés magyar mint idegen nyelv tanára mesterszakon történő folytatását.
- A képzés tartalmáról:
A kreditrendszerű képzés első féléve az elméleti alapozásé, a második félév pedig a szakmódszertané. Az órák többségét a Károli Gáspár Református Egyetem tanárai tartják, másik részét pedig olyan óraadó tanárok, akik sok éve tanítják nyelvünket és kultúránkat Magyarországon vagy külföldön. A képzés része egy 10 órás tanítási gyakorlat is, amelyet a MID-szakképzés valamelyik gyakorlóiskolai helyszínén teljesítenek a hallgatók. A képzés mintatanterve elérhető a KRE BTK honlapjáról (http://www.kre.hu/btk/index.php/2015-10-20-11-38-46/mintatantervek.html ).
- A képzés rendje:
A képzés levelező munkarendben történik, az órákat péntek délután 14 órától és szombaton délelőtt–délután (9 órától) tartjuk. Az órák beosztását a félév eleji tájékoztatón megtekinthetik a jelentkezők.