Rövid ciklusú tanárképzés (a magyar mint idegen nyelv tanára)
Egyetemünkön 1998-ban kezdődött a magyar mint idegen nyelv tanárok képzése: 2010-ig betétlapot adó specializáció formájában, 2010-től pedig az osztott tanárképzés második tanárszakjaként lehetett választani.
2022 szeptemberétől a 2017-ben életbe lépett EMMI-rendelet értelmében két lehetőség közül választhat, aki magyar mint idegen nyelv tanár szeretne lenni. A két lehetőség kétféle szakképzettségi előzményt feltételez, közös azonban az, hogy mindkettő MA végzettséghez kötött, illetve az, hogy csak levelező munkarendben (pénteken és szombaton tartott kurzusok formájában) hirdetjük meg.
1.A képzés célja és a jelentkezés feltételei
2 félév alatt, levelező munkarendben szerezhetnek MID-tanári szakképesítést azok a jelentkezők, akik már rendelkeznek diszciplináris (nem tanári) MA végzettséggel. Az elfogadott bemenetek között megtalálható a magyar szak, az alkalmazott nyelvészet, az idegennyelv szakok, a hungarológia. Mivel ebben a képzésben pedagógiai és pszichológiai tárgyakból tevődik össze a kreditek többsége, s csak néhány MID-szakmódszertani kurzus kapott helyet, egyetemünk részismereti képzés formájában kínálja fel a magyar mint idegen nyelv tanára számára nélkülözhetetlen magyar nyelvészeti és kulturális ismeretek megszerzését a nem-tanári képzésben tanuló idegennyelv- és történelem szakos hallgatóknak. Ezeket a krediteket – térítés ellenében – 2 félév alatt lehet megszerezni.
A második – és tapasztalataink szerint a legnépszerűbb – lehetőség a 4 féléves, 120 kredites, újabb tanári diplomát adó képzés, amelyre többféle előzménnyel lehet érkezni a MID-tanári szak megszerzése érdekében: osztatlan általános iskolai tanári végzettséggel, főiskolai vagy egyetemi szintű tanári diplomával, mester szintű tanári diplomával, valamint tanító alapképzés után. Számukra az előképzettségüktől függően eltérő kredit értékben biztosítjuk a magyar mint idegen nyelvi szakmai ismeretek megszerzését.
Mindkét képzési formában követjük a magyar mint idegen nyelv tanárképzés több évtizede bevált hagyományait, és a nyelvi–kulturális–szakmódszertani tudás egyensúlyának kialakítására törekszünk.
A képzés levelező munkarendben folyik: pénteken délután 14.00 órától és szombaton egész nap (9.00 órától) vannak a tanórák. Az órák időpontjáról a beiratkozott hallgatókat tájékoztatjuk.
A rövid ciklusú tanárképzésről további információk a Tanárképző Központ honlapján találhatók: https://btk.kre.hu/index.php/2015-10-20-11-09-16/2015-10-20-11-15-36/tanarkepzo-kozpont.html . A képzés tartalmi részéről a mintatantervek nyújtanak részletesebb információt (http://www.kre.hu/btk/index.php/2015-10-20-11-38-46/mintatantervek.html ).
A 2, illetve 4 féléves képzésre való jelentkezéshez az alábbi dokumentumokat kérjük csatolni:
- a végzettséget igazoló oklevél (vagy oklevelek)
- szakmai önéletrajz
- motivációs levél
- nyelvvizsga bizonyítvány.
A célokra és motivációkra épülő felvételi beszélgetést június első felében tartjuk, erről pontos tájékoztatást küldünk a jelentkezőknek.
Fontos, hogy a leendő MID-tanárok idegennyelvi kompetenciával is rendelkezzenek, ezért bemenetként egy C1 szintű, nyelvvizsga bizonyítvánnyal vagy diplomával igazolt nyelvtudás szükséges. A nem magyar anyanyelvű jelentkezők esetében ez a magyar nyelvből megszerzett nyelvvizsga, vagy egy külföldi magyar vagy hungarológia szakos diploma meglétét jelenti.
Végzett hallgatóink az ország több felsőoktatási, közoktatási és felnőttképzési intézményében (BME, SE, PTE, Debreceni Nyári Egyetem, KKM-Balassi Intézet, Magyar-Kínai Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium, Katedra Nyelviskola, InterLanguage Nyelviskola stb.) tanítanak, de vannak olyanok is, akik vendégoktatóként valamelyik külföldi egyetem magyar tanszékén vagy lektorátusán (Skopje, Krakkó, Varsó, Kijev stb.) kapnak lehetőséget szakmájuk gyakorlására.