Magyar nyelv és irodalom mesterképzési szak
A Magyar nyelv és irodalom szakos mesterképzés-ünk célja, hogy hallgatóinkat olyan ismeretekkel lássuk el, amelyek birtokában a magyar nyelv, illetve az irodalom jelenségeit a maguk összetettségében lesznek képesek értelmezni, vizsgálni; s amelyek segítségével kiválóan tudnak tájékozódni a jelenkor digitális szövegeinek világában. A mesterképzés választható specializációi: Alkalmazott nyelvészet (szakszövegírás, terminológia, tartalommenedzsment) specializáció és Irodalomtudomány specializáció. Arra törekszünk, hogy olyan szakembereket képezzünk, akik az alkalmazott nyelvészet, illetve az irodalomtudomány területén széles körű, elmélyült tudással rendelkeznek, képesek szakmájuk inter- és multidiszciplináris művelésére, kreatív alkalmazására a kulturális, tudományos, gazdasági és politikai életben; valamint felkészültek a választott specializáció szakterületének megfelelő doktori képzés megkezdésére is.
A nyelv-, illetve az irodalomtudomány elméletének és gyakorlatának a digitális szövegekkel kapcsolatban jelentkező szemléleti és módszertani paradigmaváltása szükségessé és lehetségessé teszi, hogy a képzés előadásai során a hallgatók megismerkedjenek az irodalmi szövegek kialakításának és kezelésének, valamint a szakszövegek készítésének és karbantartásának a társadalomban és a gazdaságban egyre erősebben jelentkező információ- és tudásmenedzsment igényeket kielégítő irányelveivel. A gyakorlatok során a hallgatók képzésében különösen fontos szerepet kap az irodalmi szövegek gondozására, a szakszövegek írására, a terminológia rendezésére szolgáló informatikai eszközökkel, szoftverekkel, programokkal való ismerkedés, azok felhasználói szintű kezelésének elsajátítása. Így az irodalomtudomány területén a digitális technológia által lehetővé vált korszerű textológia szemléletének, eljárásainak, módszereinek, eszközállományának megismerése; az alkalmazott nyelvészet területén a különféle szövegfeldolgozó, korpuszelemző szoftverek használata, terminus-kivonatoló és ontológiakészítő programok kezelése, a terminológia-menedzsmentet szolgáló adatbázisok építése, a nyelv- és fordítástechnológiai informatikai eszközök, alkalmazások használata, az ezekre vonatkozó ismeretek és készségek kialakítása az oktatási-tanulási folyamat meghatározó részét képezi. A hallgatók irodalomtudományi képzésében előtérbe kerül az irodalmi szövegek adekvát megközelítésének, az önálló műelemzési készségnek a kialakítása és fejlesztése, míg a nyelvtudományi képzésben fontos szerepet kap az önálló projektmunkák megtervezése, kivitelezése, bemutatása és értékelése.
A képzés során fokozott hangsúlyt helyezünk a munkáltatói szférával való szoros kapcsolat kialakítására, fenntartására is, hogy a hallgatók már a tanulmányaik végzése közben megismerkedhessenek a lehetséges munkáltatókkal, munkahelyi feladatokkal; valamint konkrét, alkalmazási célokat szolgáló kutatásokba, munkafolyamatokba kapcsolódhassanak be.
Az oklevélben szereplő képzettség megnevezése: okleveles magyar nyelv és irodalom szakos bölcsész (Philologist in Hungarian Language and Literature)
A képzési idő: 4 félév (120 kredit, 960 óra); tagozat: nappali