2024. szeptember 28-án a Művészettudományi és Szabadbölcsészeti Intézet mozgóképkultúra és médiaismeret-tanár 4 féléves levelező munkarendű képzésének hallgatói Dr. Lips Adrián oktató vezetésével, a Digitális tartalommenedzsment kurzus keretében részt vettek a budapesti PsychArt24 művészeti maratonon.
A Moravcsik Alapítvány és a Budapest Art Brut Galéria 2010-ben hozta létre a PsychArt24 művészeti maratont. Az eseményen a pszichoszociális fogyatékosággal élők és az egészséges résztvevők egy közös térben alkotnak, megálmodóinak célja a közös festés öröme, az értékteremtés képességének megélése, az egymás iránti elfogadás növelése, valamint az előítéletek és a stigmatizáció csökkentése.
A helyszínen elkészült alkotások célja az volt, hogy kreativitásukkal – a vizualitás, a szabadkézi festés eszközével – inspirálják az általuk tanított vagy a tanítási tapasztalattal eddig nem rendelkezők esetében később tanítandó alfa generációt a művészeti maratonon való részvételre. A rendezvény végén a festményeiket jótékonysági célokra – az alapítvány és a galéria részére – ajánlották fel. Az alkotófolyamatok és az alkotások pillanatképeit a hallgatók kiscsoportokba rendeződve, egymást segítve készítették és egyöntetűen hozzájárultak azok jelen cikkben történő megjelenéséhez.
A 2024/2025. tanév őszi féléves kurzus lezárásaként a festésben résztvevőket Filó-Fülöp Anita, Gonda Sándor és Vay Krisztina Andrea hallgatók kérdezték arról, hogyan érezték magukat az alkotófolyamatban; valamint, hogy hogyan tudják értelmezni a művészeti maratonon megvalósult alkotásaikat a pedagógiai tevékenységükben.
Czégény Krisztina
Kép címe: „Iránnyal szemben”
A fényképeket készítették: Czégény Krisztina, Faust Tímea, Kriska Pál
Alkotás közben teljesen átszellemültem; ilyenkor gyakran megesik, hogy az időérzékem elhomályosul, de végtelen elégedettséggel töltött el, hogy szinte percre pontosan akkor végeztem a feladattal, amikor tervezetten is lejárt az időnk. Nagy vásznat használtam, ami figyelemfelhívó, igyekeztem a színekre koncentrálni, és egy vonzó összhatást előidézni. Ha a néző közelebbről megnézi, láthatja az egyszerű (óvodában/kisiskolában tanult) figurákat, amiket „bárki ábrázolni tud”.
Czirók Margit
Kép címe: A fény felé
A fényképeket készítették: Czirók Margit, Lukács Csaba Ferenc, Marin Enikő
Nagyszerű és kivételes volt az a nap, élményszerű volt kimozdulni a képzés megszokott kereteiből. A kezdetekben nem volt koncepcióm, de a környezet és a társaság motiválta az alkotás folyamatát. Üzenetem a jelen fiataljainak: „Nézzenek fel a telefonjukból!” Ha és amennyiben lesz rá lehetőség, egy következő alkalommal szívesen részt veszek egy hasonló projektben.
Faust Tímea
Kép címe: Mélység
A fényképeket készítették: Czégény Krisztina, Faust Tímea, Kriska Pál
A rendezvény helyszíne teret adott arra, hogy egy kellemes, oldott hangulatban kezdjük meg a festést. Ez a nap folyamán fenn is maradt, a jó társaságnak és az alkotás élményének köszönhetően. A festés kezdetekor még nem volt meg a teljes koncepció a fejemben, csak annyit tudtam, hogy valami színeset, vibrálót szeretnék festeni, ami odavonzza a tekintetet. Szerintem nagyon jó kezdeményezés ez az alkalom, nagyon jó ennyi alkotni vágyó emberrel találkozni, igazán kellemes, elfogadó közeg.
Kacsó Nándor
Kép címe: Oázis
A fényképeket készítették: Kacsó Nándor, Olasz Bertalan, Szentmiklóssy-Kovács Zsuzsanna
Az alfákról az ugrott be rögtön, mennyi teher van a vállukon, amit nagyon nehezen hordoznak el. Én zenészként tapasztaltam már, milyen, amikor a művészet, az alkotás egyszerre kikapcsol és feltölt, ezért ezt próbáltam átadni a festménnyel.
Kriska Pál
Kép címe: Káosz
A fényképeket készítették: Czégény Krisztina, Faust Tímea, Kriska Pál
Kellemes volt, vagány környezet, fesztelen társaság. Igazából csak a szabadasszociáció révén festegettem, ami eszembe jutott. Nem volt benne semmiféle koncepció. Ez a Psychart24 művészeti maraton egy támogatandó kezdeményezés, több ilyesmi kellene. Nem különösebben szoktam semmiféle ilyen jellegű eseményen részt venni, ettől függetlenül jó élménnyel távoztam.
Lukács Csaba Ferenc
Kép címe: Mobiltalanul
A fényképeket készítették: Czirók Margit, Lukács Csaba Ferenc, Marin Enikő
Az alapvető cél a figyelemfelkeltés volt, mely a fiatal generáció mobilhasználatának sajátosságaira hívja fel a figyelmet. Az élményfestés eseménye egy jó témaválasztással kreativitásra ösztönöz. Szívesen ajánlom másnak is az Psychart24 lehetőségét: kikapcsol, az alkotás örömét fokozhatja bennünk, új dimenziókat nyit meg.
Marin Enikő
Kép címe: Medál
A fényképeket készítették: Czirók Margit, Lukács Csaba Ferenc, Marin Enikő
Volt bennem némi aggodalom, ami aztán megérkezésünk után hamarosan oldódott. Megnyugtatott, hogy végeredményben bármit festhetünk, ami jólesik. Ezért aztán hagyatkoztam az itt és mostra, ami éppen jött, az került a vászonra, magam mögött hagytam minden előzetes tervet. A Medál címet adtam az alkotásomnak, de ez sem volt előre kigondolt. Hirtelen ezt láttam leginkább bele, de mivel valamelyest absztrakt a kép, sok egyéb címe is lehetne. Ez egy magányos nemzedék, nagyon sok bizonytalansággal, változással, felgyorsulással kell megküzdeniük. A képernyők nem helyettesítik a személyes kapcsolatot, szomjazzák az igaz, őszinte beszélgetéseket. Igazán jó kezdeményezésnek tartom a PsychArt24 rendezvényt, mind a közös alkotást, mind a jótékonykodást, mind azt tekintve, hogy segíti, hogy elfogadóbbak legyünk egymással. Mindannyian sérültünk már lelkiekben, csak más-más mértékben, a művészet egyrészt csodákra lehet képes, másfelől összeköt. Egy jó ügyért tenni mindig felemelő.
Olasz Bertalan
Kép címe: Eliramlik az élet
A fényképeket készítették: Kacsó Nándor, Olasz Bertalan, Szentmiklóssy-Kovács Zsuzsanna
A festmény egy begubózott valakit ábrázol, aki elmerül a telefonjában, és nem veszi észre a körülötte lévő világot, jelen esetben a természet szépségeit. Ezzel szerettem volna felhívni a figyelmet, hogy a virtuális világ helyett a valóságot is érdemes megtapasztalni, teljesebbé tenni az életet ezáltal. Technika tanári énemet is szerephez juttatva, a legfontosabbnak azt tartanám, hogy a virtuális élmények mellett, az iskola valós tevékenységek, kézzelfogható eredményeinek az élményével ismertesse meg a fiatalokat. Ez több területen hasznos lenne, hiszen az elméleti tárgyakban nem erős tanulok az ügyességükkel tűnhetnének ki. Manapság erre szinte semmilyen lehetőségük nincs.
Szentmiklóssy-Kovács Zsuzsanna
Kép címe: Painkiller
A fényképeket készítették: Kacsó Nándor, Olasz Bertalan, Szentmiklóssy-Kovács Zsuzsanna
Nagyon tetszik az ötlet, hiszen egyszerre ragadja meg a művészet erejét és fordítja azt jótékony célokra. A megvalósítás is remek volt. Azon is elgondolkodtam, hogy jövőre az osztályomat is megkérdezem a lehetőségről.