A Szociálpszichológiai és Interkulturális Tanszék feladata a BA képzésben a két féléves szociálpszichológia tantárgy oktatása, műhelymunkák és szakdolgozatok vezetése, ezen felül különböző interdiszciplináris szemléletű speciálkollégiumok tartása; az MA képzésben az Interperszonális és Interkulturális szakirány oktatása, valamint kutatószemináriumok, szakdolgozatok vezetése. Az alapkurzusokon a szociálpszichológia klasszikus témái – személypercepció, attitűd, döntési folyamatok, csoportfolyamatok, kategorizáció, előítélet és identitás – mellett, nagy hangsúlyt kapnak a csoportdinamika, a szociális identitás elmélete, a modern szervezetpszichológia, az interkulturális pszichológia témái. Szemináriumok és gyakorlatok keretében lehetőség van elmélyültebben megismerni többek között a kvalitatív kutatási módszereket, a fenomenológiai megközelítést a pszichológiában és a filozófiában, valamint a diskurzuselemzést és a narratív pszichológiát.
A Pszichológiai mesterképzésen az Interperszonális és Interkulturális Pszichológia Specializációt tanszékünk gondozza, közösségi pszichológiai megközelítésben. A Károli pszichológusképzésének erősségét, a gyakorlatra való nyitottságot építjük tovább a pozitív pszichológia szemléletére építve, és a rendszerszemléletű alkalmazott szociálpszichológiából merítve. A családi folyamatokra, szervezetfejlesztésre és a társadalmi integrációra, közösségfejlesztésre és az emberi csoportokon belüli kulturális különbségekre koncentrálunk. Azt szeretnénk, ha végzett hallgatóink a szociális ellátórendszer legkülönbözőbb területein (pl. családsegítőként, szociális coach-ként), a szervezetfejlesztésben (pl. HR-esként, trénerként), az iskolai-nevelési környezetben (nevelési tanácsadásban, iskolapszichológusként) és a társadalmi kérdésekkel foglalkozva (pl. közösségfejlesztésben, társadalmi integrációban, kisebbségi csoportokkal való munkában) is hasznosítható tudást, gyakorlati jártasságot szereznének a képzés során. Alapot adunk a szakpszichológusi továbbképzésekhez (pl. klinikai, tanácsadás, iskolai, munka- és szervezetpszichológiai) és kurzusaink illeszkednek a KRE doktori képzésén kívül az ELTE doktori iskolájához is.
A KRE Pszichológiai Doktori iskolájában a tanszéki kollégáink két modulban is részt veszenek oktatóként és témakiíróként. A Dr. Kiss Paszkál által vezetett Közösségi pszichológiai modulban a személyes és a közösségi jóllét, egészséges pszichológiai működés, a növekedésre való képesség feltételeit tárjuk fel. Prevenció hangsúlyú, másodlagos és harmadlagos intervenciók hatását követjük nyomon a család, munkahelyi, vallási közösség, iskola, sportközösségek, a speciális segítő csoportok működésében is. A Prof. Fülöp Márta által vezetett Társadalomlélektan, kulturális pszichológia modulban a társadalmat, mint dinamikusan változó entitást vizsgáljuk, az interperszonális kapcsolatok dinamikájától (versengés és együttműködés) a különböző társadalmi csoportok közötti dinamikus kapcsolatokig (társadalmi rétegek, csoportok egymáshoz fűződő kapcsolatai). A társadalmi változásokat az értékek, a motiváció és a társas érzelmek tükrében is kutatjuk. Mindkét modulhoz várjuk a hallgatók jelentkezését.
A tanszék oktatói által végzett kutatások felölelik a szociálpszichológia alapvető kutatási területeit a pszichoanalízistől a társadalomlélektanig. Alkalmazott területek közül a közösségi pszichológiát, szervezetlélektant, sportpszichológiát is művelik a kollégáink, többen közülünk tanácsadó szakpszichológusok, sportpszichológiai szakpszichológus kollégánk is van. Több hazai kutatóintézettel – MTA TTK Kognitív Idegtudományi és Pszichológiai Intézet, MTA Szociológiai Kutatóintézet, ELTE-TáTK, Debreceni Egyetem Filozófiai Intézete – és külföldi egyetemmel (University of Oslo; University of Turku; Goethe University Frankfurt; University of Queensland, Australia; Limerick University, Ireland; Nottingham Trent University, UK) állunk együttműködésben.
Tanszékvezető
Dr. Harsányi Szabolcs Gergő
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
1037 Budapest, Bécsi út 324. III. emelet
Kutatócsoportok, kutatási témák és műhelyek
Érzelem és Identitás Kutatócsoport
Kutatócsoport vezetője: Dr. habil. Kiss Paszkál
A kutatásainkat a szociális identitás elméletére és az érzelmek szerepének vizsgálata köré építjük. Az aktuális kutatásaink hangsúlyozzák az identitás változását, idői dimenzióját, ebben a személyes és a társas-társadalmi tényezők meghatározó szerepét. A műhely tagjai különböző területeken végeznek kutatásokat: politikai pszichológia, sportpszichológia, szakmai szocializáció, felsőoktatás-kutatás, ifjúságkutatás. A műhely egyetemközi, bár tagjai elsősorban a KRE Pszichológiai Intézetében, a Szociálpszichológiai és Interkulturális Pszichológiai Tanszéken dolgoznak, a Károli hallgatói.
Módosult Tudatállapotok Kutatóműhely
Műhelyvezető: Prof. Szummer Csaba
Kutatási terület: Indukált és spontán módon előálló módosult tudatállapotok a mélypszichológiában, a fenomenológiában, a tudatkutatásban és a szociálpszichológiában; a módosult tudatállapotok neurológiai és pszichofarmakológiai vonatkozásai.
Narratív pszichológiai kutatóműhely
Műhelyvezető: Dr. habil. Pólya Tibor
A kutatók történetek alapján vizsgálják a szociális és a személyes identitást. További kutatási téma a történelmi események szociális reprezentációjának vizsgálata, illetve a traumatikus történelmi események feldolgozási folyamata. Emellett kutatásaink kiterjednek az érzelmek narratív szerveződésére és az automatikus elemzési eljárások kidolgozására is.
Szociális Interakció: Versengés és Együttműködés Kutatóműhely
Műhelyvezető: Prof. Fülöp Márta
A kutatók a versengést fejlődéslélektani (pl.versengési attitűdök és szocializációjuk a kisgyermekkorban, időskorban), pedagógiai pszichológiai (versengés és motiváció az iskolában), egészségpszichológiai (a versengés és szomatikus és pszichés egészség összefüggései), szociálpszichológiai (versengési atittűdök és társadalmi változás) és kulturális-összehasonlító pszichológiai szempontból vizsgálják.
Interkulturális és Szociálpszichológiai Tanszék oktatói |
|
---|---|
Dr. Harsányi Szabolcs Gergő |
tanszékvezető, egyetemi docens |
Csertő István | egyetemi tanársegéd |
Prof. Dr. Erdélyi Ildikó |
Professor Emerita |
Prof. Dr. Fülöp Márta | egyetemi tanár |
Dr. habil. Kiss Paszkál | habilitált docens |
Dr. Koltói Lilla |
egyetemi docens |
Mariháziné Dombi Annamária | egyetemi tanársegéd |
Dr. habil. Pólya Tibor |
egyetemi docens |
Prof. Dr. Szummer Csaba |
egyetemi tanár |
Elérhetőség:
1037 Budapest, Bécsi út 324. III. emelet 310.
Copyright © 2023 Károli Gáspár Református Egyetem. Minden jog fenntartva.