Fejlődéslélektani Tanszék felelős a pszichológia szakos hallgatók fejlődéslélektan tantárgyainak és a tanárképzés pszichológiai tárgyainak oktatásáért. A tanszék vezetője: Kövesdi Andrea egyetemi docens, a tanszék oktatói: F. Földi Rita egyetemi docens, Hadházi Éva egyetemi docens, Páli Judit egyetemi docens, Kertész Csaba egyetemi tanársegéd.
Az oktatói tevékenységen kívül a következő kutatások zajlanak: a Fejlődéslélektani-neuropszichológiai Műhely (vezetője F. Földi Rita egyetemi docens), amelynek fő kutatási profilja a gyermek- és serdülőkorban leggyakrabban diagnosztizált hiperaktivitás és a tanulási zavarok területe. A multietiológiájú tünetegyüttes komplex kutatása, ezen belül a neuropszichológiai eltérések, funkciózavarok feltárása, a zavar következtében fellépő korai fejlődési elmaradások, ezek tünetei, a mozgásszabályozás, információ-felvétel, a figyelem sajátosságai, valamint a kognitív stratégiák feltérképezése részei ennek a problémakörnek. A kutatások eredményeként terápiás programot dolgoztunk ki a hiperaktív és tanulási zavarral küzdő gyermekek számára, amely az iskolai beilleszkedést és a tanulási teljesítmény javítását célozzák.
A tanulási képességek neuropszichológiai hátterének kutatásával olyan eljárások kidolgozása történik (vezetője Páli Judit), amelyek a pedagógiai pszichológiához, iskolapszichológiához is kapcsolódóan támogatják az érés, fejlesztés, fejlődés folyamatait. Páli Judit önálló témakörként kezeli a játék fejlődését és annak kognitív fejlesztő hatásait. Ennek a gyermek fejlődésében fontos területnek az idegrendszeri, neuropszichológiai háttérfunkcióit kutatja, fejlesztő játékai hathatósan célozzák a fejlődési zavarok (pl. figyelemhiány és diszruptív viselkedési zavarok) korrekciós, kompenzációs mechanizmusait, és egyben a tanulási zavarok prevencióját is szolgálják. A viselkedészavarok organikus, illetve szorongásos tényezőinek megállapításához a funkcióvizsgálatokat a projektív rajztesztek eredményeivel vetették össze. A kialakulás hátterének feltárása kapcsolódik a műhely többi kutatójának munkájához, különösen a korai szocializáció jellemzőinek vonatkozásában (szülői attitűdök: Hadházi Éva; korai kötődés: F. Földi Rita). Oktatóink egy része a pszichológiai felkészültségen túl tanári diplomával, közoktatási tapasztalattal is rendelkezik.
Hadházi Éva Kutató munkám középpontjában elsősorban a gyermeket váró szülők, párok és családok kapcsolati jellegzetességeinek a vizsgálata áll. Publikációimmal igyekszem hozzájárulni a szülővé válás, a pre- és perinatális időszak jelentőségének a jobb megismeréséhez, hiszen a családi miliő, a korai szocializáció hatások (pl.: korai kötődés, szülői attitűdök, szülői nevelői stílusok stb.) a személyiség egészséges fejlődésében megkérdőjelezhetetlenek. Gyakorló pszichológus és családterapeutaként, anya-magzat kapcsolatanalízissel, várandós relaxációval, kooperatív tanácsadással dolgozom. Elsősorban gyermeket tervező, valamint várandós anyákat, párokat kísérek, segítve, hogy elakadásaikon túljutva, minél harmonikusabb kapcsolatot tudjanak kialakítani magzatukkal, kisbabájukkal és egymással, ebben a mindannyiunk számára igen érzékeny időszakban. Egyetemi oktatóként komoly segítséget jelent számomra a gyakorlatból hozott tapasztalatok kamatoztatása, a hallgatók ismereteinek gazdagítása mellett, a pályaszocializációjuk formálása.
Kertész Csaba Fő kutatási területem a ritmusérzék és a nyelv, illetve az olvasás fejlődésének kapcsolata. Az ELTE PPK Doktori Iskolájának Fejlődés- és klinikai gyermekpszichológia programjában végzem PhD tanulmányaimat. Több olyan kutatásban veszek részt, amelyek keretében arra keressük a választ, hogy az örömszerzésen túl milyen módon segíthetnek a zenei tevékenységek (pl. diagnosztika, fejlesztés, zeneterápia). Óraadóként dolgozom a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen, ahol a jövő zenepedagógusainak képzésében veszek részt. Gyakorló pszichológusként serdülőkkel és felnőttekkel foglalkozom.
Kövesdi Andrea A gyakorlatban klinikai területen a serdülők és fiatal felnőttek korosztály problémáival foglalkozom ezen belül a serdülőkori evészavarokkal, különös tekintettel az anorexia nervosa kórképére és a testkép zavaraira, valamint a pszichoszomatikus betegségek reziliencia fókuszú kezelésével. Módszertani szempontból a rendszerszemléletű pár-és családterápiát és a szimbólumterápiát alkalmazza elsősorban. Kutatómunkája középpontjában a reziliencia (“lelki ellenállóképesség”) jelensége áll – pl. evészavarok, COVID okozta stresszhatás, traumatikus életesemények szempontjából -, hangsúlyozva a felépülést befolyásoló szerepét. Kutatási munkájában a szimbólumok a 4 fa teszt vizsgálatában jelenik meg. A tudományos munkában a kutató szemlélet és gyakorlati tapasztalat integrációja jelenik meg.
A Reziliens Fejlődés – Pozitív (RFP) Kutatócsoportot 2018-ban a KRE, Fejlődéslélektani Tanszék munkatársai alapították. A kutatók korábbi egyéni kutatási (reziliencia, szorongás, életminőség, ADHD, párkapcsolati intimitás, szülővé válás, szülői nevelői stílus) területeket a reziliencia témája köré szervezték. Jelenlegi kutatási tendencia a reziliencia összefüggésinek elemzése; 1) az emberi kapcsolatrendszerek összefüggésébe, mint pl.: párkapcsolat, szülő-gyermek kapcsolat, családi kapcsolatok, 2) idegrendszeri éretlenség vonatkozásában, 3) én-hatékonyság, jóllét, pozitív érzelmek, 4) gyermekkori pszichoszomatikus (pl. evészavarok), krónikus- és transzplantált betegségek pszichés vonatkozásai. Munkánkról az alábbi linken lehet bővebben tájékozódni: https://rezilienciakutatas.hu/
Oktatóink széleskörű érdeklődése és képzettsége a pszichológia és határtudományai számos területére kiterjed, többek között a sport és a humor funkciójára is. Oktatóink rendszeresen részt vesznek hazai és nemzetközi konferenciákon, továbbképzéseken, publikálnak nemzetközi szakfolyóiratokba. Mindezek mellett a tanszék tagjai rendszeres szakmai továbbképzéseket tartanak pedagógusoknak és gyógypedagógusoknak.
Tanszékvezető
Kövesdi Andrea
Telefon: +36 (1) 430 2340/110
Állásajánlat:
Fejlődéslélektani Tanszék oktatói |
|
Dr. Kövesdi Andrea | egyetemi docens, tanszékvezető |
Fodorné Dr. Földi Rita | egyetemi docens |
Dr. Hadházi Éva | egyetemi docens |
Dr. habil. Hámori Eszter | egyetemi docens |
Kertész Csaba | egyetemi tanársegéd |
Dr. Páli Judit Éva | egyetemi docens |
Prof. Dr. Vajda Zsuzsanna Klára | Professor Emerita |
Elérhetőség
1037 Budapest, Bécsi út 324., V. ép., 110.
Tel.:+36 (1) 430 2340/110
Copyright © 2023 Károli Gáspár Református Egyetem. Minden jog fenntartva.