Karunknak 2010 óta 38 nyertes belföldi tudományos pályázata volt, ebből 4 OTKA-pályázatban KRE volt a befogadó, 16 OTKA-pályázatban a Kar oktatói résztvevő kutatók, program- vagy alprogramvezetők (pl. funkcionális-kognitív nyelvészeti kutatás, erkölcs, bűn és kötelesség fogalomrendszerének kutatása, epigenetikai kutatás, kollektív áldozati szerep kutatás, integráció-dezintegráció kutatás, reszocializáció kutatás, szülés-születés panel, irodalmi művek kritikai kiadása, digitalizálás, régészeti kutatás, Kína-kutatás).
Aktuális kutatások:
K - 137724
A propriocepció pszichológiai aspektusai
Vezető kutató: Prof. Dr. Köteles Ferenc
A projekt a propriocepció, vagyis a testhelyzet és -mozgás észlelése, és egyes pszichológiai jellemzők közötti kölcsönhatások vizsgálatát célozza meg laboratóriumi kísérletek segítségével, négy nagy kérdéskör érintésével. Az első kérdéskör a propriocepció és az érzelmek kapcsolata: egyes mozgások valóban képesek-e semleges ingerek preferenciáinak befolyásolására, tágabb értelemben hatással vannak-e az affektív értékelésre? A második kérdéskör a propriocepció pontosságának pszichológiai irányú befolyásolhatóságát érinti: javítható-e, illetve rontható-e a pontosság bizonyos pszichológiai módszerekkel? A harmadik kérdéskör a stressz és a proprioceptív pontosság kapcsolata: az akut stressz valóban negatív hatást gyakorol-e a pontosságra? S végül a negyedik kérdéskör a proprioceptív pontosság fejleszthetősége: lehetséges-e a pontosság javítása szisztematikus tréninggel? Míg az első kérdéskör elsősorban alapkutatás jellegű, a másik három emellett komoly gyakorlati (sportpszichológiai) relevanciával is bír, így az ezekben a vizsgálatokban kapott eredmények közvetlenül is hasznosíthatók lehetnek.
FK - 137816
Huszárok, harcmezőkön innen és túl. Nemzeti csapatnemünk a „hosszú” 19. században
Vezető kutató: Dr. Réfi Attila
A 18. századtól világsikerű branddé vált, díszes öltözetű, magyar eredetű lovas katona, a huszár hosszú időn át jelentősen befolyásolta Európa magyarságképét, hazánkban pedig eredeti, katonai mivoltán messze túlnőve, a történeti tudat, kultúra és folklór szerves részévé vált.
A projekt célja a huszárságnak, mint máig ható jelenségnek, a hadtörténeti megközelítésen túl, politika-, társadalom- és kultúrtörténeti beágyazottságában történő vizsgálata, elsősorban az ún. „hosszú 19. századhoz” kapcsolódó története vonatkozásában. Ez az időszak a francia háborúktól (1792–1815) az I. világháború lezárásáig (1914–1918) terjedő mintegy 130 évet foglalja magában. Kutatásunk súlyponti időszakait is az előbbi két háború, valamint az 1848/49-es szabadságharc képezi. Munkánknak köszönhetően, többek között, megismerhetjük a huszárság szerepét és részvételének jelentőségét a napóleoni háborúk lezárásának időszakában, az utolsó olyan nagy, nemzetközi küzdelemsorozatban, amelyben a magyarság a győztes oldalon vett részt. Bemutatjuk továbbá a honvédsereg egy huszárezredének létrejöttét és működését is, miáltal jobban megismerjük a huszárság szabadságharc során játszott szerepét és jelentőségét is. A magyar királyi 5. honvéd lovashadosztállyal kapcsolatos kutatásaink révén pedig egy magasabb egység szintjén mutatjuk be a huszárság metamorfózisát, identitáskeresését és új szerepkörbe kerülését a korszakváltást jelentő Nagy Háború során.
Végül, forráskiadásaink eredményeként, érzékletes képet kapunk ezek szerzőinek a katonaléthez és egyúttal a mindennapi élethez kapcsolódó viszonyáról is.
K-131866
Laskai Osvát Sermones de sanctis c. művének kritikai kiadása, a segédletek elkészítése
Vezető kutató: Fülöppné Dr. Romhányi Beatrix
A korábbi OTKA projektekhez (K77415, 104716) kapcsolódó, azt folytatni szándékozó pályázat fő célja Laskai Osvát Sermones de sanctis c. műve modern kritikai kiadásának elkészítése. A pályázat keretében a következő bő 2 évben – megváltozott személyi összetételben – a fennmaradt 25 sermo átírását és publikálását, valamint az összes szöveg kontrollszerkesztését és TEI XML rendszerben történeő kódolását tervezzük. Emellett fontos része a jelen projektnek, hogy befejezzük Temesvári Pelbárt Quadragesimale c. sermó-gyűjteményének kritikai kiadását, ami Bárczi Ildikó halála miatt félbe szakadt. A projekt harmadik feladata a Laskai és Temesvári által a kiadott sermoikban használt, részben már összegyűjtött exemplumok rendszerezése, illetve ezek és a liturgikus idézetek közzététele a sermones.elte.hu honlapján és a ThEMA adatbázisában.
A projekt a Laskai és Temesvári sermóinak internetes felületeként szolgáló sermones.elte.hu honlap karbantartását is feladatának tekinti.
Korábban megvalósult projektek:
• Nők a lelkészi pályán - K – 128313
Vezető kutató: Dr. Török Emőke
Tervezett kutatásunk célja annak vizsgálata, hogyan értelmezik és élik meg a protestáns lelkésznők lelkészi és női szerepüket az egyházban, a gyülekezetben és a családban, illetve hogy az általuk képviselt, lelkészi és magánemberi működésüket egységes egésszé szervező értékrend mennyiben tartalmaz modern és tradicionális elemeket a női szerepek és a munkához való viszony vonatkozásában. Célunk annak feltérképezése, hogy milyen módon alakítja a lelkésznők munkához és női szerepekhez való viszonyulását két, részben egymással ellentétes hatás. Egyrészt nőként egy hagyományosan férfiasnak tartott hivatást – és bizonyos értelemben vezető pozíciót – töltenek be, amelyet az egyházak és felekezetek jelentős részében ma sem tölthetnek be nők, szerepük ennyiben tehát egyértelműen emancipatorikus, a női egyenjogúság irányába mutat. Másrészt azonban egy olyan társadalmi környezetben élnek és dolgoznak, amely a teljes társadalom értékrendjéhez képest feltehetően jobban ragaszkodik a hagyományos szerepekhez és hagyományos nemek szerinti munkamegosztáshoz a családban és a nyilvánosságban. Célunk továbbá annak vizsgálata, hogy a női munkavállalással kapcsolatos és a nem egyházi foglalkozások esetében a szociológiában sokat kutatott jelenségek (mint a karrierépítés nehézségei, az üvegplafon, előítéletek, munka és magánélet összeegyeztetésének nehézségei) megjelennek-e egyáltalán, és ha igen, hogyan a lelkésznők személyes tapasztalataiban.
• „A misztika fogalmai és hagyományai az európai gondolkodásban” - OTKA 101503 kutatócsoport
A kutatócsoport antik, érett és késő középkori, valamint modern filozófia, teológiai és eszmetörténeti forrásokban kutatja a misztika értelmezéseit és fogalomkészletét. A projekt két nagy nemzetközi konferenciát és jelentős publikációs tevékenységet tartalmaz.
• A John Milton főműve, az Elveszett Paradicsom Jánosy István által készített fordításának kritikai kiadása - OTKA K 101928
Kutatási projekt célja, hogy a résztvevők elkészítsék John Milton főműve, az Elveszett Paradicsom Jánosy István által készített fordításának kritikai kiadását. A négyéves kutatás végére korszerű, a magyar olvasóközönség igényeihez alkalmazkodó jegyzetapparátus készül el az eposz szövegéhez, és a kutatócsoport összeállít egy, a nemzetközi Milton-kutatás legfontosabb területeit áttekintő tanulmánykötetet.
• Laskai Osvát szentbeszédeinek digitalizálása - OTKA K 77915
A projekt keretében három év alatt elkészült 36 sermó átírása és kommentálása, amelyek a sermones.elte.hu oldalon digitális formában elérhetők. Elkészült továbbá a Bárczi Ildikó által készített korábbi átírások revíziója is, mivel ezek közül több annak idején a bibliai idézetek azonosítása és a columnaszám jelölése nélkül került fel a honlapra. A projekthez kapcsolódóan, részben az eddigi eredmények bemutatását célozva 2011. november 28-án konferencia volt Laskai Osvát halálának 500. évfordulója tiszteletére az Országos Széchényi Könyvtárban.
• Színházi net-filológia - OTKA K 81400
A 2014-ben lezárult és a www.philther.hu oldalon prezentált alapkutatás a monográfiák papírlapjáról kilépve, jegyzetek nélkül 6000n terjedelmű rekonstrukciók révén, a fényképek, mozgóképek, szöveges és más típusú hivatkozások mozgékonyságával láttatja az elmúlt hatvan év legjelentősebb színházi előadásait. Azon generációk számára készült, amelyek az internet globális infrastruktúráján szocializálódtak, és olyan rendszert hoz létre, amely a „képi fordulat” után felnövekvő közönség számára kínál linkekre kattintó olvasási stratégiát.
Lásd http://nyilvanos.otka-palyazat.hu/index.php?menuid=930&lang=HU&num=81400
A misztika fogalma és hagyományai az európai gondolodásban
(K 101503)
Bányai Ferenc
„A lélek: ház, s a lélekerők a hozzá vezető utak” Eckhart mester misztikus nyelve, Orpheus Noster, 2015/1, 52–64.
A szent és a misztikus. Árpád-házi Szent Erzsébet és Eckhart mester, Vigilia, 2015/3, 170–172.
Eckhart mester, Prédikáció Szent Erzsébetről (ford. B. F.), Vigilia, 2015/3, 172–175.
Világrend és metaforarendszer Eckhart mester misztikájában, Keréknyomok, 2012/7, 21–38.
Hamvas Endre
Fény, látás és megistenülés a hermetikus irodalomban: metafora vagy vallási tapasztalat?
Κόρη κόσμου – A világ leánya, Orpheus Noster, 2013/4, 93–112.
Kozmikus szomorúság: a lélek eredete a hermetikában, Orpheus Noster, 2012/4, 48–64.
Németh Csaba
XII. századi spirituális írások
Ascending to the third heaven? A missing tradition of Latin mysticism
Az angyalok körmozgása és Isten belseje: az istentan és istenismeret néhány problémája Hugo de Sancto Victore Mennyei hierarchia-kommentárjában
Tanulmányok a középkori teológiai antropológia területéről
Parlagi Gáspár
A Szent Makariosz erényei című mondásgyűjtemény és a Jézus-ima egyiptomi megjelenése
The Letter Ad filios Dei of Saint Macarius the Egyptian – Questions and Hypotheses
Sepsi Enikő
A megváltás mint művészetfilozófiai és egzisztenciális kérdés (avagy megváltódhat-e annak metanyelve, a tudomány is?) = Collegium Doctorum. Magyar Református Teológia, a Magyar Református Egyház Doktorok Kollégiumának periodikája, IX. évf., 2013, 142–149.
A szent dramaturgiája Valere Novarina színházában
A Szentháromság, Krisztus és a Passió képei/előképei Simone Weil gondolatrendszerében, Előadás az őszi, III. Vallásszemiotika konferencián, Vallástudományi Szemle, 2012/4, 40–48.
Attention and Creative Imagination in the Work of Simone Weil and János Pilinszky
At the Sources of Simone Weil’s Mysticism
Istenfogalom Simone Weilnél
„L’espace est la matrice du texte” – A propos du théâtre de Valere Novarina
Le "théâtre" immobile de János Pilinszky - lu dans l'optique de Mallarmé, Simone Weil et Robert Wilson, Párizs, L'Harmattan, 2014.
Notes sur la politesse et quelques autres sujets = Michel Murat, Frédéric Worms, Alain, Littérature et philosophie melées, Editions Rue d’Ulm/Presses de l’Ecole normale supérieure, 2012, 119–128.
Theatrical approaches to mystery: the ’kenotic’ theatre
Theatrum philosophicum du dépassement du moi = G. Gutbrod, J. Janiaud, E. Sepsi (szerk.), Simone Weil - philosophie, mystique, esthétique, Paris, Archives Karéline, 2012, 35–53.
Tóth Anna Judit
Az újplatonikus filozófia mint a pogány-keresztény szinkretizmus eszköze, Vallástudományi Szemle, 2015/3-4, 46–55.
Az újplatonikus theurgia = Nagy Árpád Miklós (szerk.), Az Olympos mellett. Mágikus hagyományok az ókori Mediterraneumban, II, Gondolat, Bp., 2013, 926–950.
Sópatros és Konstantinápoly alapítása – egy mágus Nagy Konstantin udvarában, Orpheus Noster 5/4 (2013) 17–30.
Vassányi Miklós
Az isteni és az emberi természet egyesülésének értelmezése és jelentősége Hitvalló Szent Maximosz kisebb krisztológiai műveiben, Magyar Filozófiai Szemle, 2015/1, 165–176.
Eriugena (Johannes Scottus) élete és művei különös tekintettel a Periphyseon I. könyvére, Orpheus Noster 2014/3, 7–38.
Evagrios Pontikos (345-399), Az imádságról (Περὶ προσευχῆς / De oratione) 1-80. Forrásközlés történeti-filológiai bevezetővel, Vallástudományi Szemle, 2015/3–4, 73–86.
Hitvalló Szt. Maximos kora
Hitvalló Szent Maximosz krisztológiai érvei a Pürrhosz-vita tükrében
Johannes Scottus Eriugena: Periphyseon. Részlet az I. könyvből, Ókor 2013/4, 56–67.
Maximos életrajza: Források és következtetések
Pszeudo-Dionüsziosz Areopagitész: Isten nevei I–II.
Pszeudo-Dionüsziosz Areopagitész: Isten nevei III–IV.
Pszeudo-Dionüsziosz Areopagitész: Isten nevei V–VIII.
St Denys’ Concept of Initiation in De divinis nominibus—A Paradoxical Case
Structure and Meaning of Denys’ Fundamental Theology
Miklós Vassányi, Enikő Sepsi, Anikó Daróczi (eds.)
Copyright © 2023 Károli Gáspár Református Egyetem. Minden jog fenntartva.