Jelentkezési határidő: 2025. augusztus 29.
A képzésért felelős oktató: Dr. Hermann Zoltán
Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése:gyermek- és ifjúsági irodalmi szakember
A képzés célja, hogy (a) szélesítse az oklevelet szerzők munkaerő-piaci esélyeit a gyermek- és ifjúsági irodalommal kapcsolatos, szerteágazó intézményrendszerben; (b) korszerű és megbízható tudást nyújtson a gyermek- és ifjúsági irodalommal kapcsolatos szakterületeken való eligazodáshoz; (c) szolgálja a gyerekkönyv-kiadásban, a művészeti területeken, a hitoktatásban és a közoktatásban dolgozó szakemberek tapasztalatcseréjét. A képzési programban a gyermekkönyv-kultúra hagyományos és újabb műfajaira; az irodalmi és a kulturális élet különböző területeihez tartozó kompetenciák fejlesztésére; a kortárs mediális és irodalmi kultúra közötti párbeszéd lehetőségeire; a kortárs gyerekirodalmi jelenségek vizsgálatára; a hagyományos bölcsész- és tanárképzés, illetve a gyermekkönyv-kultúra közötti lehetséges kapcsolatok elmélyítésére fordítunk kiemelt figyelmet. A képzés egyes moduljai gyakorlatorientált, műhely-szerű kurzusokra épülnek: a kritika- és kreatív írás, a kiadói szerkesztés, a vizuális kultúra témaköreit ezekben az innovatív oktatási formákban sajátíthatják el a hallgatók. A műhelyfoglalkozásainkat a társintézmények támogatásával (múzeumok, gyerekszínházak, gyerekkönyv-kiadók stb.), külső helyszíneken tartjuk.
A képzés során elsajátítandó kompetenciák:
A szakképzettséggel a hallgató alkalmassá válik arra, hogy az oktatás, a pedagógiai-pszichológiai, a vizuális nevelés, a szociális, a vallási-etikai, a könyvtári, a gyermekkönyves szakmai stb. intézményrendszerekben az elsajátított kompetenciák segítségével a gyermekkultúrának a saját szakterületével kapcsolatos jelenségeire, problémáira szakszerű és kreatív megoldásokat alkalmazzon. A szakirányú továbbképzés az oktatott, átfogó tudásanyaggal a gyermekirodalommal, gyermekkultúrával foglalkozó intézmények működésének jobb áttekintésében is igyekszik segítséget nyújtani. A képzést elvégző szakemberek a gyermekirodalmi intézmények, programok szakszerű működtetéséhez, vezetéséhez, a részrendszerek együttműködési formáinak kialakításához is segítséget kapnak; nemzetközi példákat is bemutató megoldási formákat ismerhetnek meg.
Ismeretek:
A gyermek- és ifjúsági irodalom történetének (Magyar és Világirodalom) ismerete
A gyerek-, ifjúsági és fiatal felnőtt (young adult) irodalmi műfajok
Szakirányú irodalomelmélet, irodalomszociológia és irodalompszichológia
A műfordítás és a gyerekirodalmi szövegek alkotásának elmélete és gyakorlata
A műkritika szakirányú elmélete és gyakorlata
A kiadói szerkesztés elmélete és gyakorlata
A gyermek- és ifjúsági irodalom mediális kontextusainak ismerete és alkalmazása
A gyermek- és ifjúsági irodalom intézményrendszerének és jelenkori kontextusainak ismerete és működtetésének új formái
Képzési terület: Bölcsészettudomány képzési terület
Értékelési, ellenőrzési módszerek: A féléveket a tanterv szerint évközi jegy vagy vizsga zárja. A képzés végén a hallgatók záróvizsgát tesznek, amely tartalmazza a tanulmányi időszak utolsó részében készítendő szakdolgozat megvédését is.
A záróvizsgára bocsátás feltételei: A bírálók által elfogadott szakdolgozat és az intézményi tantervben előírt követelmények teljesítése.
A jelentkezés feltétele: Bölcsészettudomány, hitéleti, művészet, művészetközvetítés vagy pedagógusképzés képzési területen legalább alapképzésben szerzett oklevél.
A képzés kezdete: 2025. szeptember 12., péntek
A képzés önköltsége: 220 000 Ft /félév
A képzés időtartama: 2 félév
A képzés gyakorisága: minden pénteken 8-16 óráig
A képzés helyszíne: 1146 Budapest, Dózsa György út 25-27.
Jelentkezés módja: elektronikus jelentkezési lapon, amely az alábbi linkről érhető el: https://btk.kre.hu/btkfelveteli
Postacímünk: KRE BTK Gyermek- és ifjúsági Irodalom Kutatócsoport (GYIIK) 1146 Budapest, Dózsa György út 25-27.
Információk: Papp Zsuzsanna (Tanulmányi Osztály, szakirányú továbbképzések). Tel.: +36 (1) 483 28 82; e-mail: papp.zsuzsanna@kre.hu.
További információ: hermann.zoltan@kre.hu ,bodiss.tamasne@kre.hu , www.kre.hu,http://www.facebook.com/kregyiik