A KRE Fenntartói Testület FT-47/2021. (XI.21.) sz. határozata a képzést kivezette az egyetem képzési kínálatából, így az 2025-től nem hirdethető.
A szakirányú továbbképzési szak megnevezése: Drámapedagógia szakirányú továbbképzési szak
A szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése: drámapedagógus
A képzési idő: 4 félév.
A szakképzettség megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma: 120 kredit.
A szakirányú továbbképzési szak képzési célja Olyan szakemberek képzése, akik nevelési-oktatási, illetve közművelődési intézményekben (tanteremben és tantermen kívül) képesek a dráma (drámajáték) és a színház eszközeivel nevelni és oktatni a különböző korú, nemű, képességű tanítványaikat, továbbá képesek a 'dráma és tánc’ tantárgyak önálló stúdiumként és integrált formában (irodalom, történelem, hittan, nyelvoktatás, osztályfőnöki óra) való színvonalas oktatására.
Részvétel feltétele Legalább alapképzésben szerzett pedagógus végzettség
Szakfelelős: Dr. Bethlenfalvy Ádám Bence egyetemi docens (Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.)
Szakért felelős intézet: Művészettudományi és Szabadbölcsészeti Intézet
Kapcsolattartók Papp Zsuzsanna (Tanulmányi Osztály): Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát., 1-483-2882. Temesvári Tímea intézeti ügyintéző: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát., +36-30/782-8308
A drámapedagógiai szakirányú továbbképzésen végzettek képesek
• képesek az alapfokú művészetoktatás keretében folyó színházi nevelés drámajáték és színjáték tantárgyainak tanítására, azok képességfejlesztő ismereteinek működtetésére;
• képesek pedagógiájuk tudatos elemévé tenni az élmény megteremtését, ennek dramaturgiai szerkesztettségét, a személyes érzelmek, attitűdök megjelenítésének segítését;
• a pedagógus-személyiségnek mint erőforrásnak a kreatív alkalmazására,
• magas empátiatartalmú, gazdag kapcsolatrendszerű, hatékony, kapcsolatépítő kommunikáció birtokosai.
A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök
Játékelméleti stúdiumok 30 kredit
(Játékpszichológia, Játékvezetés, Hagyományismeret, Bevezetés a drámapedagógiába, Alternatív iskolák és a drámapedagógia, A drámapedagógia története)
Drámajáték stúdiumok 25 kredit
(Önismereti és autoreflektív gyakorlatok, Kreatív ének-zenei, táncos gyakorlatok, Bábjáték, Iskolai színjáték, ünnepi műsorok, Drámajáték a tanítás szolgálatában, Improvizációk, Szakértői dráma)
Dramaturgiai stúdiumok 30 kredit
(Iskoladrámák, passiók, szertartások dramaturgiája, Dramaturgia- és színháztörténet, Színházi előadás-elemzés I.-II., Az archaikus dramatikus formák és a rituális színház, Színházlátogatás I-II, Székek színháza: felolvasó színházi gyakorlatok)
Specializáció: Dramatikus módszerek a nevelés szolgálatában 25 kredit
(Fejlődéslélektan a gyakorlatban, Művészeti tevékenységek a lelki egészség szolgálatában, Drámajáték a hit- és erkölcstanoktatásban, Vers és prózamondás, Dráma és tánc önálló és integrált stúdiumként a NAT-ban; A szakdolgozatírás módszertana)
Hospitálás, tanítási gyakorlat
A képzés OH-nyilvántartásba vételi száma: FF/1912-3/2013