Egyetemünk Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának Művészettudományi és Szabadbölcsészeti Intézete a Collegium Hungaricum megnyitásának 100. évfordulója alkalmából október 16-án konferenciát szervezett a Károlyi-Csekonics-palota Szivarszobájában, amely ez alkalommal megtelt érdeklődőkkel.
Az esemény jelentős centenáriumra emlékezett, 1924-ben nyílt meg, Klebelsberg Kuno javaslatára a berlini és bécsi Collegium Hungaricum, azzal a céllal, hogy a Magyarország számára történelmi és kulturális szempontból egyaránt jelentős két fővárosban nagyvonalú ösztöndíjakkal támogassa a tehetséges fiatal kutatókat, és elősegítse a tudományos hálózatépítést. A két intézet mai tevékenysége is a kulturális csereáramlásra fókuszál.
A vendégeket és a konferenciát Dr. Csoma Mózes dékán, Dr. Horváth Géza intézetvezető egyetemi tanár és Csaba Gábor, a Kulturális és Innovációs Minisztérium kulturális diplomáciáért felelős helyettes államtitkára köszöntötte.
A tudományos előadásokat Dr. Ujváry Gábor történész-levéltáros, a VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár általános és tudományos főigazgató-helyettese és Dr. Tóth Ágnes, a HUN-REN kutatóprofesszora tartották. Ezután a két neves intézet előző vezetői emlékeztek; Dr. Masát András, az Eötvös Loránd Tudományegyetem professor emeritusa, a Német Nyelvű Andrássy Egyetem volt rektora, aki a CH Berlin igazgatója volt 1999-2007 között, és Dr. Csúri Károly, a Szegedi Tudományegyetem Germanisztikai Intézet professor emeritusa, aki a CH Wien igazgatója volt 1999-2004 között
A múlt felidézése mellett a jelen feladatairól, valamint a jövő terveiről is szó volt Dr. Nagy Márta, a Collegium Hungaricum Berlin igazgatója és Dr. Méhes Márton, a Collegium Hungaricum Wien igazgatója segítségével, velük Dr. Szabó Júlia, a Művészettudományi és Szabadbölcsészeti Intézet adjunktusa beszélgetett.
A beszámolót Dr. Szabó Júlia készítette.
Fotók: Kenéz György