Készült: 2016-06-07
Módosítás: 2025-03-14

Mentálhigiénés segítő szakirányú továbbképzési szak

(Rövid leírás)

Egyetemünkön a képzés több mint két évtizede működik; Budapesten kívül Erdélyben (Illyefalva), Felvidéken (Léva), Kárpátalján (Beregszász) és Délvidéken (Szabadka) is vannak évfolyamai. Fő célunk egy működő mentálhigiénés szakmai közösség, illetve a térség magyarlakta területeire kiterjedő, átfogó lelki segítő hálózat kiépítése és fenntartása.

A képzési program

  • különböző életvezetési – kapcsolati – egészségmagatartási nehézségekkel küzdő (de pszichés zavarokat nem mutató) személyek mentálhigiénés támogatására, valamint
  • a lelki egészséget előmozdító közösségi alapú programok tervezésére és megvalósítására készíti fel a résztvevőket.

 

A program négy féléven keresztül, félévente 5x2 nap képzési alkalommal, levelező munkarendben működik, és – az azt korábban nem végzettek számára ─ 150 óra önismereti célú csoportmunka egészíti ki. A képzés záródolgozat készítésével és záróvizsgával fejeződik be. Az oklevélen szereplő végzettség megnevezése: mentálhigiénés segítő szakember. A szakirányú továbbképzési szakon szerzett oklevél nem ad önálló, új végzettséget, hanem a korábbi, meglévőt egészíti ki; jogszabályban meghatározottak szerinti munkakör betöltésére jogosít.

Főbb elméleti tárgyak: Bevezetés a mentálhigiénébe, Mentálhigiénés jelenségek, Fejlődéslélektan, Lelki zavarok. Főbb gyakorlati (készségfejlesztő) tárgyak: Segítő beszélgetés, Esetmegbeszélés, Mentálhigiénés projekt, Terepmunka, Mentálhigiénés jelenségek tükröződése (film) szeminárium.

A részvétel klienskapcsolatok létesítését és fenntartását igényli, a tanórák egy részében azok elemzése, visszacsatolása történik. Mivel a személyes tapasztalat mások által nem felülírhatóan érvényes tudás, a képzésben mindenki mindenkitől tanul, illetve mindenki mindenkit tanít is. Elsősorban ebből a megközelítésből fakad az a minőségi többlet, amely – a résztvevők egybehangzó véleménye szerint – szakunkat a korábban elvégzett más köznevelési és felsőoktatási programoktól megkülönbözteti.

A mentálhigiénés szakmai munkát segíti, hogy a résztvevők fokozatosan tagjai lehetnek egy aktív, határokon átívelő szakmai csoportnak.   

MH_Budapest_képzésleírás.pdf

 

Következő események


Napi jegyzet a Kossuth-on

Egyesített Bibliaolvasó

Nyelvvizsgaközpont

Közösségi Média

Károli Podcast

Károli Podcast

Sport a Károlin

Sport a Károlin