Nyílt nap banner


Vallás és művészet konferencia a Károlin

2015. május 8. és 9. között Vallás és művészet címmel kétnapos konferenciát tartottak a Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészettudományi Karán. A szervezőintézmény részéről Dr. Sepsi Enikő a Bölcsészettudományi Kar dékánja, a Művészettudományi és Szabadbölcsészeti Intézet alapítója és vezetője köszöntötte a konferencia résztvevőit. Ezt követően a társszervező Magyar Művészeti Akadémia elnöke, Professor emeritus Fekete György szólt néhány szót az egybegyűltekhez. A konferencia harmadik társszervezője a Magyar Alkotóművészeti Nonprofit Kft. volt, melynek vezetője Hóvári János egykori török nagykövet az első esti fogadáson üdvözölte a nagy volumenű kezdeményezést.
 

Dr. Sepsi Enikő dékán beszédet mond az Egyetem Dísztermében


A 2012-ben alapított Művészettudományi és Szabadbölcsészeti Intézet fogja össze azt a kutatási és oktatási munkát, amely a Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészettudományi Karán a művészettörténet, színháztudomány, vallástudomány, szabadbölcsészet, művészet- és médiapedagógia területén zajlik. A Vallás és művészet konferencia az intézményben elkezdett interdiszciplináris tudományos tanácskozások (A vallásfogalmak sokfélesége és A spirituális közvetítő című konferenciák, illetve az OTKA támogatásával működő interdiszciplináris Misztika–kutatócsoport Reflections on the Immediate Experience of God in the European Tradition című nemzetközi konferenciája) sorozatának következő eleme volt.


Professor emeritus Fekete György a megnyitó ünnepségen


A konferencia aktualitását a kulturális fordulatok jegyében zajló művészeti és vallási jelenségek értelmezése során használt alapfogalmak, a szent és a profán, a szakrális és a szekuláris vagy a transzcendens újragondolása adta. A konferencia célja az volt, hogy teret adjon olyan új kutatási eredményeket bemutató előadásoknak, amelyek egyfelől a különböző művészeti ágakhoz (irodalom, zene, képzőművészet, film, színház, népművészet), másfelől a különböző vallások és kultúrák tanulmányozásához kapcsolódó metanyelven íródtak.


A kétnapos konferencia programjában 10 szekcióban összesen 64 előadás szerepelt. (A részletes programot lásd)
 

A konferencia előadói a színház-, az irodalom- és a zenetudomány, a művészettörténet, a filmtörténet, valamint a vallástudomány, a kulturális antropológia, a teológia, a folklorisztika, az esztétika, a nyelv-, a kommunikáció- és médiatudomány, a kortárs művészeti kutatások jeles képviselői voltak.


A kétnapos konferencia előadásait kiegészítő programként került sor a „Gyógyító hangok” című film vetítésére, amely Lovász Irén lemezbemutató koncertjéről készült a Szent István Bazilikában, valamint Erdélyi Zsuzsanna néprajzkutatónak emléket állító film vetítésére „Majd az idő kipörgeti” címmel. Mindkét filmet Dr. Tari János egyetemi docens rendezte.


A konferencia anyagából tanulmánykötet készül a Károli Könyvek sorozatban.


A konferenciát követően a Kossuth Rádió Református Félóra című adásában 2015. május 13-án 13.30-kor került adásba Dr. Sepsi Enikő dékánnal, intézetvezetővel és Visky András íróval, dramaturggal, egyetemi docenssel készített riport.
A riport teljes szövege a következő linken olvasható és a teljes adás itt meghallgatható. A Mária Rádióban a konferencia előadások hanganyagai több alkalommal, júniustól kéthetente, kedd este 20.15-től hallhatóak.  A Dr. Sepsi Enikő dékánnal, intézetvezetővel készített, a konferenciáról szóló riport a Reformátusok Lapja 2015. május 17-i vasárnapi számában jelenik meg.


Napi biztatás

Napi jegyzet a Kossuth-on

Egyesített Bibliaolvasó

Nyelvvizsgaközpont

Közösségi Média

Károli Podcast

Károli Podcast

Sport a Károlin

Sport a Károlin