A szakirányú továbbképzési szak megnevezése: színház- és filmművészeti szakíró, kritikus szakirányú továbbképzési szak A szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése: színház- és filmművészeti szakíró, kritikus A képzés idő: 4 félév
A szakképzettség megszerzéséhez összegyűjtendő kreditek száma: 120 kredit
A szakirányú továbbképzési szak képzési célja: A képzés célja olyan színház- és filmművészeti szakírók és kritikusok képzése, akik elméleti és gyakorlati ismeretek birtokában magas szinten képesek szakmájuk művelésére.
Részvétel feltétele:Társadalomtudomány, bölcsészettudomány, művészetközvetítés, művészet, pedagógusképzés vagy gazdaságtudományok képzési területen legalább alapképzésben (korábban főiskolai szintű képzésben) szerzett oklevél. A felvétel portfólió alapján történik, amelynek része egy, a jelentkező által színházi vagy filmprodukciókról írt, 3.000--8.000 leütés terjedelmű kritika.
Csatolandó dokumentumok: Szakmai életrajz, motivációs levél, egy megírt színház- vagy filmkritika, oklevelek másolata, nyelvvizsga-bizonyítványok másolata.
Szakfelelős:Dr. Rákóczy Anita intézetvezető egyetemi docens (Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.)
Szakért felelős intézet: KRE BTK Művészettudományi és Szabadbölcsészeti Intézet.
Kapcsolattartók: Papp Zsuzsanna (Tanulmányi Osztály): Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát., 1-483-2882. Temesvári Tímea intézeti ügyintéző: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát., +36-30/782-8308 A képzéssel kapcsolatos szakmai kérdésekben Dr. Szabó Attila, egyetemi adjunktus tud információt adni a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail címen illetve a +36-70/622-8777-es telefonszámon.
Egyéb információk: A képzésre azok jelentkezését is várjuk, akik – bemeneti feltételként megjelölt – oklevelének kiállítása folyamatban van, és ezt igazolni is tudják.
Önköltség: 120 000 Ft/félév
Képzés kezdésének várható időpontja: 2024. szeptember
Képzési napok a 2024/25 tanév: félévenként három hétvége (csütörtök-szombat) jelenléti oktatásban
A képzés minimális és maximális kapacitása: 10 < 40
A színház- és filmművészeti szakíró, kritikus szakirányú továbbképzési szakon végzettek képesek:
• argumentumok azonosítására, átgondolására, ill. ezek írásban és élőszóban vázlatos vagy részletes bemutatására; • több műfajban írásos és szóbeli prezentációra; • a nyilvános megszólalás, illetve megjelenítés alapvető szabályainak ismeretében hatékony kommunikációra; • a műalkotás-elemzés és -értelmezés, valamint a kritikai elsajátítás technikáinak alkalmazására.
Megszerezhető ismeretek, tudáselemek:
• a dráma-, a színház- és a filmtörténetre vonatkozó ismeretek; • speciális elemzési eljárások ismerete; • az alkotói folyamatokra vonatkozó ismeretek; • a szakírás metodológiai és retorikai ismeretei; • gyakorlati ismeretek.
Személyes adottságok és készségek:
• szakmai készségfejlesztés; • kommunikáció, nyitottság a különféle típusú formák iránt; • team-munka, együttműködés, kooperációs készségek fejlesztése; • önművelődés, lifelong learning készségének fejlesztése.
A szakképzettség alkalmazása konkrét környezetben, tevékenységrendszerben:
Kiemelten fontosnak tartjuk, hogy képzési struktúránk szélesítésével biztosítsuk olyan tudás megszerzésének a lehetőségét, amellyel a diplomás munkavállalók javíthatják munkaerő-piaci pozíciójukat. Az oklevél birtokában nőnek a hallgatók elhelyezkedési esélyei, hiszen az egyetemeken ritka a filmes vagy a színházi szakírásra szakosodott képzés. Törekvésünk, hogy a Károli Gáspár Református Egyetemen végzett új kritikus-generáció gyökeres szemléletváltást hozzon a színházi szakírás területén, amelyet a színház- és filmművészet iránti alázat, elmélyült elméleti és gyakorlati tudás és etikus elkötelezettség jellemez.
Amellett, hogy a hallgatók lehetőséget kapnak napilapokban, folyóiratokban és kiadványokban kritikák, esszék, tanulmányok publikálására, részt vehetnek különféle konferenciákon és szakmai diskurzusokban is; így meghatározó személyiségeivé, kezdeményezőivé válhatnak az általuk képviselt művészeti közegnek.
A szakterület egészére kiterjedő rálátásuk folytán tevékenységük átfogó tendenciák kifejtésére éppen úgy irányulhat, mint napi kritikák megírásán keresztül a kulturális közeg igényszintjének és ízlésvilágának kialakítására és fenntartására.
A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök és a főbb ismeretkörökhöz rendelt kreditértékek:
Alapismeretek: 26 kredit Elméleti szakismeretek: 30 kredit Gyakorlati ismeretek: 44 kredit Szakmai gyakorlatok (terepgyakorlat): 10 kredit A szakdolgozat kreditértéke: 10 kredit
A képzés OH-nyilvántartásba vételi száma: FF/2411-3/2015.