Az Anglisztika Intézet felhívása a hallgatóknak TDK részvételre

Az Anglisztika Intézet felhívása a hallgatóknak TDK részvételre a 2024/25-ös tanévben

 

Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) kétévente rendezi meg az Országos Tudományos Diákköri Konferenciát (OTDK), ahol a kiemelkedő tudományos munkát végző egyetemi hallgatók mutatják be kutatási eredményeiket. A 37. OTDK 2025 áprilisában kerül megrendezésre. Az OTDK-n való részvétel fontos feltétele az intézményi TDK konferencián bemutatott dolgozat, melyet a zsűri az országos versenyen való bemutatásra javasol. A helyi TDK folyamat célja a hallgatók önálló kutatási munkájának ösztönzése, az OTDK-ra való eredményes felkészülés segítése és a minőségi pályamunkák kiválasztása.

A helyi (intézeti) TDK konferenciát 2024. november 25-28. között rendezi az Anglisztika Intézet az anglisztika szakos hallgatók összes évfolyama számára. A TDK konferenciára időben benyújtott nevezési lappal és leadott pályamunkával (dolgozat) lehet jelentkezni. Érdemes minél korábban jelentkezni, elkezdeni a kutatómunkát, és bekapcsolódni a TDK folyamatba.

A választható kutatási tudományterületek a következők: irodalom, történelem, kultúra, nyelvészet, nyelvpedagógia, fordítástudomány. A dolgozat célja a hallgató önálló kutatási eredményeinek megfogalmazása angol nyelven. Fontos, hogy a kutatás és az abból készülő dolgozat meghaladja a képzés keretében kötelezően előírt feladatokat és tananyagot, ezáltal a hallgató saját szakmai érdeklődését, önálló kutatási tevékenységét bizonyítsa, tehát szemináriumi dolgozattal nem lehet pályázni. Ugyanakkor végzős BA hallgatók szakdolgozati kutatási témával is jelentkezhetnek, illetve indulhatnak az OTDK-n a szakdolgozatukkal tartalom szempontjából megegyező pályamunkával.

A helyi TDK konferencián való részvétel lépései:

 

1. A kutatási téma kiválasztása és a témavezető felkérése

A kutatási téma kiválasztásában a témavezetőnek felkért oktató is segíthet. A témavezető felkérése a hallgató feladata. Fontos, hogy a kutatás tudományterülete egyetlen meghatározott terület legyen (pl. irodalom), a kutatás témája ne elegyítsen össze nem egyeztethető tudományterületeket (pl. irodalom ÉS nyelvészet).

 

2. Első TDK összejövetel: 2024. szeptember 12.

Tájékoztató a TDK folyamatról és az OTDK-ról. A hallgatók feltehetik a TDK-zással és az OTDK-val kapcsolatos kérdéseiket.

 

3. Jelentkezési lap kitöltése és leadása

A Jelentkezési lap kitöltéséhez szükséges a dolgozat tudományterületének, témájának és előzetes címének megadása, valamint a témavezető aláírása.

A Jelentkezési lap itt tölthető le

A Jelentkezési lapokat a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. email címre kérjük elküldeni.

Beérkezési határidő: 2024. október 7.

 

4. A TDK dolgozat első változatának (1st draft) elkészítése a témavezető irányításával

 

5. A TDK dolgozat első változatának (1st draft) benyújtása

A dolgozat terjedelme: min. 20.000 leütés (karakter szóközökkel; kb. 7-8 oldal), hivatkozással és irodalomjegyzékkel együtt.

A dolgozatokat a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. email címre kérjük elküldeni.

Beérkezési határidő: 2024. október 7.

A hallgatók a bírálóktól írásos visszajelzést kapnak dolgozatukról.

 

6. Második TDK összejövetel: 2024. október 22. (Tréningheti program)

A dolgozat első változatának bemutatása: A hallgatók 10-15 perces, ppt-vel kísért angol nyelvű prezentáció formájában bemutatják eddigi kutatási eredményeiket. A prezentációkat kérdések, javaslatok és szakmai vita követi.

 

7. A TDK dolgozat második változatának (2nd draft) elkészítése a témavezető irányításával, valamint a bíráló észrevételeinek és javaslatainak figyelembevételével

 

8. A dolgozat második változatának (2nd draft) benyújtása

A dolgozat második változata (2nd draft) egyben az intézeti TDK konferencián bemutatandó dolgozat, amely alapján a hallgatók továbbjuthatnak a 37. OTDK-ra.

A dolgozat terjedelme: min. 40.000 leütés (karakter szóközökkel; kb. 15-16 oldal), hivatkozással és irodalomjegyzékkel együtt.

A dolgozatokat a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. email címre kérjük elküldeni.

Beérkezési határidő: 2024. november 18.

A hallgatók a bírálóktól írásos értékelést kapnak dolgozatukról.

 

9. Intézeti TDK konferencia: 2024. november 28.

A dolgozat második változatának (2nd draft) bemutatása: A hallgatók 20 perces, ppt-vel kísért angol nyelvű prezentáció formájában bemutatják kutatási eredményeiket. A prezentációkat kérdések, szakmai vita és értékelés követi (10 perc). Az intézeti zsűri a benyújtott TDK dolgozat és annak szóbeli bemutatása alapján javaslatot tesz a kiemelkedő pályamunkák OTDK-ra bocsátására. A 2024 őszi félévében abszolutóriumot szerző hallgatók ekkor szerezhetik meg legkésőbb a 2025 áprilisában rendezendő 37. OTDK-ra való továbbjutás jogát.

 

10. A 37. OTDK-ra bocsátott dolgozat feltöltése

A továbbjutott hallgatók az OTDT-től emailt kapnak a dolgozat feltöltéséhez szükséges információkkal, és az email érkezésétől számított 30 napon belül feltöltik a dolgozatukat az OTDT elektronikus rendszerébe.

 

11. A 37. OTDK-ra való nevezés

A továbbjutott hallgatók elvégzik a nevezéssel kapcsolatos feladataikat az OTDT rendszerben:

a) kitöltik a dolgozathoz kapcsolódó adatokat,
b) feltöltik a rezümét,
c) véglegesítik a nevezést,
d) az OTDK nevezési lapot kitöltik + aláírják + beszkennelt pdf formátumban feltöltik.

A nevezés végső határideje 2025. január 15. 16:00! Ezt követően nem lehet dokumentumot feltölteni. A dolgozat feltöltése nem elég a nevezéshez: a fenti a)-d) lépéseket is el kell végezni.

 

12. Értesítés a nevezés elfogadásáról

A hallgatók az OTDT-től értesítés kapnak a nevezés elfogadásáról.

 

13. A hallgatók számára hozzáférhetővé válik a dolgozatukra kapott két bírálat az OTDT rendszerben

Minden dolgozatot 2 bíráló értékel. A bírálók maximum 30-30 pontot adhatnak a dolgozatra: a 60 pontból legalább 35 pontot kell elérni a 2 bírálótól együttesen ahhoz, hogy a hallgató részt vehessen a 37. OTDK-n. A beérkezett bírálatokat 2025. március 31-én teszik elérhetővé a pályázók számára.

 

14. Harmadik TDK összejövetel: Gyakorló alkalom (2025. április 1-10. között)

A 37. OTDK-n tartandó prezentáció gyakorlása céljából a továbbjutott hallgatók 20 perces előadást tartanak a dolgozatuk alapján (ppt-vel), ezt 10 perces kérdés-válasz rész követi. A jelenlévő oktatók javaslatokat adnak az előadás fejlesztésére és az OTDK bírálatokban felvetett kérdésekre és ellenvetésekre adható válaszokra.

Az ezen az alkalmon való részvétel javasolt mind a 2024 áprilisában, mind a 2024 novemberében továbbjutott hallgatóknak.

 

15. A dolgozat bemutatása a 37. OTDK Humán Tudományi Szekcióján: 2025. április 15-17.

Helyszín: Szegedi Tudományegyetem

A hallgatók 20 perces prezentációt tartanak a dolgozatukról, ezt 10 perces vita követi. A dolgozatra a két bírálótól együttesen maximum 60 pontot, az előadásra maximum 40p-t lehet kapni.

A központi OTDK felhívás és az egyes szekciók felhívásai és mellékletei:

https://otdk.hu/otdk/aktualis-otdk

 

A Humán Tudományi Szekció felhívása és mellékletei:

https://otdk.hu/szekcio-felhivasok/human-tudomanyi-szekcio

 

Hasznos tanácsok:

https://otdk.hu/hallgatoknak/hogyan-tdk-zz

 

További információkért az Anglisztika Intézet TDK felelőséhez, Dr. Gálla Edithez fordulhatnak az alábbi email címen: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

Eredményes kutatómunkát kívánok!

 

Dr. Gálla Edit

TDK felelős

 

De Vries Institute

 
Humanity in God’s Image - Reflecting Faith kurzus oktató kollégák részére
 
Az egyik legrégebbi partnerintézményünk, a Calvin University keretein belül működő De Vries Institute 
 
Humanity in God’s Image - Reflecting Faith címmel kurzust indít angol nyelven.
 
Jelentkezni ill. további információt kérni a kurzus címére kattintva lehet.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Károli English Studies Conference for Graduate and Post-Graduate Students

epulet

Welcome to the homepage of the Károli English Studies Conference for Graduate and Post-Graduate Students (KESC), 2 May 2024

The Institute of English Studies at Károli Gáspár University invites graduate and post-graduate students to present 15-minute papers in all fields of English studies.

Confirmed keynote speaker: Dr. habil. Kinga Földváry, Pázmány Péter Catholic University
Deadline for abstracts: 10 March 2024
Further information: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.


 

Program

Károli English Studies Conference for Graduate and Post-Graduate Students, 2nd May 2024

Preliminary Program:

13:40 Conference Registration

14:00–14.15 Conference Opening – Miklós Péti, Head of the Institute of English Studies, KRE

14:15–15:45 Panel Session I

15:45–16:00 Coffee Break

16:00–17:10 Keynote Lecture – Dr. habil. Kinga Földváry, PPKE

17:10–17:30 Coffee Break

17:30–19:00 Panel Session II

19:00 Closing Remarks

Cheese & Wine Reception in the Garden (registration needed)

 

Venue

Institute of English Studies
Faculty of Humanities and Social Sciences Károli Gáspár University of the Reformed Church in Hungary,

Dózsa György út 25, 1146 Budapest, Hungary

See MAP

[ Back to menu ]


Contact

Institute of English Studies
Károli Gáspár University of the Reformed Church in Hungary
1146 Budapest, Dózsa György út 25.

Abstracts should be sent to Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

For further information contact the organizing team at Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

See also https://www.facebook.com/KaroliEnglish/

[ Back to menu ]

 

 

 

2023/2024. tanévre felvett hallgatók részére

Tisztelt Leendő Hallgatónk!

 

A tanévnyitó ünnepség 2023. szeptember 4. (hétfő) 10:00 órakor a Kálvin téri Református Templomban (Budapest IX., Kálvin tér 7.) kerül megrendezésre. Önt, szüleit és hozzátartozóit az évnyitón szeretettel várjuk!
Kérjük, hogy szíveskedjen(ek) legkésőbb 9:45-ig a helyszínre érkezni.

 

Beiratkozási tájékoztató « kattintson a sorra!

 

Beiratkozási tájékoztató a szakirányú továbbképzési szakokra felvett hallgatók részére

Beiratkozási időpontok szakirányú továbbképzési szakra felvétel nyert hallgatók számára

 

Beiratkozási tájékoztató a 2023. évi pótfelvételi eljárásban felvett hallgatók részére

 

Beiratkozási időpontok az általános és a pótfelvételi eljárásban felvételt nyert hallgatók számára megegyeznek:

Alapképzés  (BA) szakok

Mesterképzés  (MA) szakok

Osztatlan tanári mesterképzés

Mestertanári képzések (2, 4 féléves)

TÖRTÉNELEMTUDOMÁNYI DOKTORI ISKOLA

A 2023/2024. tanév I. félévében doktori képzésre felvételt nyert hallgatók személyes jelenléttel történő beiratkozása 2023. szeptember 1-jén 12 órakor történik.

A képzésre történő beiratkozásról és a félévkezdéssel kapcsolatos további információkról augusztus hónap folyamán fogjuk elektronikus módon (e-mailben; Neptun üzenetben) tájékoztatni az érintett hallgatókat.

 

 

Tájékoztató pszichológia alapképzésre és mesterképzésre felvett hallgatóknak

 

Károli BTK Gólyatalálkozó – Gólyanapok és Gólyatábor

(kizárólag alapképzés és osztatlan tanárképzés nappali munkarendjére felvételt nyert hallgatók részére)

 

TEHETSÉGGONDOZÁS: BENDA KÁLMÁN BÖLCSÉSZET-ÉS TÁRSADALOMTUDOMÁNYI SZAKKOLLÉGIUM

A Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar hallgatóinak szakmai előmenetele támogatása céljából alapított, a hallgatók körében nagy népszerűségnek örvendő Benda Kálmán Bölcsészet- és Társadalomtudományi Szakkollégium a 2023/2024. tanévre felvételt hirdet.  Olyan hallgatók jelentkezését várjuk, akik a normál curriculumon túlmenően bővíteni szeretnék szakmai ismereteiket, és szívesen lesznek egy építő közösség tagjai. A kari főépülettől csupán néhány perc sétára, a Horánszky utcában található Szakkollégium nyolc műhelye várja a jelentkezőket.

A szakkollégiumba felvett bentlakó és bejáró hallgatók tanulmányaik teljes ideje alatt szakkollégiumi kiválósági ösztöndíjban részesülnek.

A szakkollégiumba bentlakó és bejáró státuszra egyaránt lehet pályázni. Bejáró szakkollégista elsősorban budapesti vagy Budapest környéki lakhellyel rendelkező szakkollégista lehet.

Jelentkezési határidő: 2023. augusztus 8. (kedd)

A jelentkezés az alábbi online felületen: https://btk.kre.hu/benda/index.php/felveteli/urlapdev

Bővebb információ a szakkollégiumról és a jelentkezésről: https://btk.kre.hu/index.php/2015-10-20-12-46-08/2015-10-20-12-47-06/bkbtsz.html

 

Tanulmányi szakfelelősök elérhetősége

 

DIÁKHITEL HIRDETMÉNY


A Diákhitel 2. ügyintézésének menetével kapcsolatos információkért, kérjük, kísérje figyelemmel a 
https://diakhitel.hu/diakhitel2/ oldalt. A NEPTUN rendszerben a kiírt önköltséghez a Diákhitel 2. szerződésszámának rögzítési határideje: 2023. augusztus 24. (csütörtök) 12:00 óra.

Kérdés esetén vegye fel a kapcsolatot Németh Anna Klárával a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail címen.

Diákhitel plakát

Diákhitel szórólap

 

Információ a nyelvtanulási lehetőségekről

 

Baleset-, munka- és tűzvédelmi megelőző ismeretek hallgatók részére
http://www.kre.hu/portal/index.php/home/tuzvedelem/kre-tuzvedelmi-megelozo-ismeretek-hallgatok-reszere.html

 

Kollégiumi jelentkezés
A 2023. évi általános felsőoktatási felvételi eljárásban (2023A) felvettek esetén a kollégiumi jelentkezés a 2023/2024. tanév 1. (őszi) félévétől a NEPTUN egységes tanulmányi rendszerben történik 2023. augusztus 1-10. között.
A kérvényt a Neptun-ban (belépés után) az Ügyintézés/Kérvények menüben találják, a pályázatot itt tudják kitölteni, a szükséges csatolmányokat itt tudják feltölteni.

 

Bethlen Gábor Kollégium:
https://btk.kre.hu/index.php/2015-10-20-12-46-08/2015-10-20-12-47-06/bethlen-gabor-kollegium.html

Óbudai Diákhotel:
http://www.kre.hu/portal/images/doc/Obudai-Diakhotel-TAJEKOZTATO.pdf
http://www.kre.hu/portal/images/doc/Obudai-Diakhotel-GYIK.pdf

 

Állami ösztöndíjas képzésre felvételt nyert hallgatóknak:

Felhívjuk figyelmüket, hogy az állami (rész)ösztöndíj igénybevételének sajátos feltétele, hogy az állami (rész)ösztöndíjjal támogatott képzésre besorolt jelentkező a beiratkozáskor nyilatkozik a képzés feltételeinek vállalásáról.

A magyar állami ösztöndíjjal kapcsolatos információk és dokumentumok elérhetőek az alábbi linken: https://www.oktatas.hu/magyar-allami-osztondij

Magyar Állami Ösztöndíj részletes tájékoztató

Magyar Állami Ösztöndíj besorolási döntés melléklet

The most importand information about the Hungarian state scholarship

 

Tájékoztatás a KRE NEPTUN gyűjtőszámla használatáról

 

Számlaigénylés
Az aktuális számlaigénylési tájékoztató hamarosan feltöltésre kerül a honlapra a Neptun belépési felületére a Hírekhez és a Letölthető dokumentumokhoz is.

A megküldés határideje: 2023. augusztus 21. (hétfő)

Amennyiben a számlaigénylő lap a fent jelzett határidőt követően érkezik be, akkor fennáll annak a veszélye, hogy a számlázás, valamint a számla kiegyenlítésének feldolgozása meghaladhatja a regisztrációs hét kezdetét, mely a hallgató félévre történő bejelentkezését akadályozhatja.

Az elkészült számlák elektronikusan is elérhetőek lesznek a Neptunban a Pénzügyek / Számlák alatt.

Utólagos számlaigénylés:

FIGYELEM! A GYŰJTŐSZÁMLÁS BEFIZETÉSSEL MÁR TELJESÍTETT NEPTUN KIÍRÁSRA VONATKOZÓ MUNKÁLTATÓI SZÁMLAIGÉNYLŐT NEM ÁLL MÓDUNKBAN BEFOGADNI, AZAZ MÁR BEFIZETETT PÉNZÜGYI TÉTELRE (ÖNKÖLTSÉG, KÖLTSÉGTÉRÍTÉS, SZOLGÁLTATÁSI DÍJTÉTELEK) UTÓLAG NEM IGÉNYELHETŐ SZÁMLA.

 

Fogyatékossággal élők számára tájékoztató:
Az egyetemi tanulmányok során a fogyatékosság igazolásáról, a fogyatékosság miatt igénybe vehető kedvezményekről az alábbi, hallgatóinknak készült összefoglalóból tájékozódhat. Célunk, hogy támogassuk fogyatékossággal élő hallgatóinkat egyetemi életükben, tanulmányaikban.
http://www.kre.hu/portal/index.php/hallgatoknak/fogyatekossaggal-elok.html

 

Tanulmányi határidők 2023/2024

Tanulmányi határidők 2023-2024 ősz

Tanulmányi határidők 2023-2024 tavasz

 

Diákigazolvány igénylésének menete

 

 

Üdvözlettel:

BTK Tanulmányi Osztály

 

 

 

 

 

Hirdetési, megjelenési lehetőségek

HIRDETÉSI, MEGJELENÉSI LEHETŐSÉGEK

Hallgatói jogviszonnyal rendelkező hallgatóinknak szóló, karrierépítéssel kapcsolatos információkat, álláshirdetéseket, gyakornoki munkákat, workshop, előadás stb. a heti hallgatói karrierhírlevélben (Neptun-üzenetben és e-mailben), valamint Facebook-oldalunkon hirdetjük meg. Ezeket Word-formátumban lehet eljuttatni a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail címre. Ez a szolgáltatásunk ingyenes.

Végzett hallgatóinknak szóló álláshirdetéseket az alumni portálon publikáljuk, amiről az álláshírlevélre regisztrált hallgatók, öregdiákok e-mailben is azonnal értesülnek. A hirdetőknek lehetőségük van saját maguknak menedzselni a hirdetéseiket az oldalon, erről bővebb információ itt található.

Az egyetem évente 2 alkalommal rendezi meg a Károli Közösségi Napokat (tréninghét). Erre is szívesen várunk karrierépítéssel kapcsolatos előadásokat és workshopokat. Amennyiben ez a lehetőség érdekli, vegye fel velünk e-mailben a kapcsolatot.

Lehetőség van a szorgalmi időszakban is karrierépítéssel, karrierlehetőségekkel kapcsolatos témában előadás, workshop vagy beszélgetés megszervezésére. Ennek részleteiről (időpont, helyszín, tematika) előzetesen egyeztessenek velünk.

Plakátot és szórólapot is ki tudunk rakni az épületeinkben, ha eljuttatják őket az egyetemre, az alábbi címre:

Károli Gáspár Református Egyetem
Bölcsészettudományi Kar
Karrieriroda
1091 Budapest, Kálvin tér 9.

Standos megjelenésre is van lehetőség a központi (Reviczky utcai) épületünk aulájában, amennyiben ezt az egyetem vezetése jóváhagyja, erről Sziki Ágnes kari igazgató asszonnyal tudnak egyeztetni. (E-mail címe: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.)

Amennyiben több lehetőség is érdekli Önöket, arról keret-megállapodást tudunk kötni partnereinkkel.

ELÉRHETŐSÉGÜNK

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

 

 

 

 

 

 

 

Orpheus Noster 15. évf. 2. sz. (2023)

Tartalom

 
 
 
 
 
 
 
 

Orpheus Noster 14. évf. 2. sz. (2022)

Tartalom


Somodi Júlia – Valente Albertina Victoria – Erdős Veronika: Filmfeliratozás tanórán. A hibakusák dokumentumfilmjeihez készített filmfeliratok tanulságai, 66–80.

Frazer-Imregh Monika (ford.): Angelo Poliziano: Levelek, II. könyv, 1–2. levél, 81–82.

Fülöp József: Esszék a nulladik órából, 83–85.

Pallós Áron – Szijártó Hajnalka (ford.): Marie Luise Kaschnitz: Emberek és dolgok 1945-ben: Az énről; A dolgokról, 86–92.

Samu Veronika: Kortárs Japanológia II. Japánnyelv-pedagógia Magyarországon. Szerk.: Wakai Seiji – Sági Attila. Károli Gáspár Református Egyetem – Budapest, L’Harmattan Kiadó, 2017, 250 pp., 93–95.

Gergely Attila: Megélt vallástörténet. Nemeshegyi Péter SJ: A kelet-ázsiai vallások története. Szerk. Vámos Péter. Károli Gáspár Református Egyetem – L’Harmattan Kiadó, 2020, 137 pp., 96–98.

G. Bogár Edit: Klasszikus művek újrafordítása. Szerk. Gulyás Adrienne – Mudriczki Judit – Sepsi Enikő – Horváth Géza. Budapest, Károli Gáspár Református Egyetem – L’Harmattan Kiadó, 2021, 296 pp., 99–103.

Kiss-Mikó Nikoletta: Polgár Balázs: Csata a Harsány-hegynél (1687) – Háború, régészet és kulturális örökségvédelem. HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum. Budapest, 2020, 242 pp., 104–107.

Orpheus Noster 15. évf. 3. sz. (2023)

Tartalom

Júlia Fodor: Competing Narratives of Irish Independence, 7-24.

Ágnes Beretzky: In Close Tandem? The Parallel Biographies of Harold Nicolson (1886–1968) and Allen Leeper (1887–1935), 25-35.

Zsuzsanna Péri-Nagy: Tolkien, the Practicing Catholic: The Early Letters, 36-45.

Judit Nagy: Private Memory and Public History in Chang-rae Lee’s A Gesture Life and in Christina Park’s The Homes We Build on Ashes, 46-58.

Zita Turi: “Dreams always speak in Welsh” – Fictional Realities in Antal Szerb’s The Pendragon Legend, 59-73.

Pődör Dóra: Ételhez és italhoz köthető magyar jövevényszavak az angolban, 74-88.

Gábor Patkós: Tamás Juhász (ed.): Art in Urban Space: Reflections on City Culture in Europe and North-America, Budapest – Paris, Károli Gáspár University of the Reformed Church in Hungary – L’Harmattan Publishing, 2021, 266 pp., 89-92.

Fabiny Tibor: Stróbl Erzsébet: I. Erzsébet: Egy mítosz születése, Budapest, L’Harmattan, 2022, 344. o., 93-97.

Tamás Juhász: “Becoming”: Review of Kornélia Horváth – Judit Mudriczki – Sarolta Osztroluczky (eds.): Diversity in Narration and Writing: The Novel, Newcastle-Upon-Tyne, Cambridge Scholars Publishing, 2022, 305 pp., 98-99.

Dóra Bernhardt: Jonathan Brant – Edward Brooks – Michael Lamb (eds.): Cultivating Virtue in the University, Oxford, Oxford University Press, 2022, 288 pp., 100-102.

Anita Barta: Lieven Ameel (ed.): The Routledge Companion to Literary Urban Studies, New York, Routledge, 2023, 498 pp., 103-105.

Mária Varga: Review of Francine Prose: Cleopatra: Her History, Her Myth, E-book ed., New Haven and London, Yale University Press, 2022, 224 pp., 106-109.
 

Második rendezvényét tartotta a Károli Szabadegyetem

Június 23-án, második rendezvényével várta az érdeklődőket a Károli Szabadegyetem. A havonta jelentkező ismeretterjesztő rendezvénysorozat meghívott vendége ezúttal Dr. Pintér Sándor belügyminiszter volt, aki A Belügyminisztérium működése békében, pandémiában és háborúban című témában beszélgetett az est házigazdájával, Prof. Dr. Trócsányi László rektorral.

Bővebben ...

Vallástudományi Szemle 2021. 2.

Lectori salutem! (Fülöp József) 


Tanulmányok

Péntek Dániel: A Seol lokalizálása és topográfiája a Héber Biblia imádságaiban 

Magdus Tamás: Halál, születés, házasság, beavatás. Ceres istennő alakjának megjelenése a római liminális rítusokban 

Réfi Oszkó Dániel: A Notitia dignitatum képi anyagának vallástudományi vonatkozásai a késő római uralkodókultusz kontextusában 

Kisnémet Fülöp: A monostor és a monostoron kívüli világ kapcsolata néhány korai szerzetesi regula tükrében 

Székely Tamás: Az önalacsonyítás motívuma Canterburyi Anselmus imádságaiban és meditációiban 

Iványi Márton Pál: Misztérium, taqiyya és okkultáció: síita sajátosságok vagy világvallásokon átívelő fogalmak? 


Forrás

Keserű Péter Ferenc: Horváti Békés János: Üdvözlővers Bázelből (RMK III. 2647) 


Disputa

Kocsis Péter: A vallási pluralizmus értékelése a páli levelekben 

Gimesi Zsuzsa: Az igehirdető lelki vonásai (Ravasz László református püspök személyéről prédikációi alapján) 


Tudományunk története és műhelyei

Lőrinczi Petra: Vallástudomány és vallástörténet Debrecenben 


Hírek

Fiatal Kutatók és Doktoranduszok XI. Nemzetközi Teológuskonferenciája (Mikó-Prém Alexandra) 

Tenth Annual RefoRC Conference on Early Modern Christianity. Long Reformation (ca. 1400‒1800): Confessions, Cultures and Societies (Móré Tünde) 

Keresztény-Zsidó Vallásközi Konferencia az Országos Rabbiképző-Zsidó Egyetemen (Szécsi József) 

Istenek a képernyőn ‒ Szivák Júlia előadása a Kőrösi Csoma Társaság online eseményén (Szűcs Bernadett) 

A mágia elmélete és gyakorlata. Beszámoló a zaragozai mágiakutatási konferenciáról (Németh György) 

Resilient Religion – konferenciabeszámoló (Hoppál Bulcsú) 

Beszámoló az „Imák a népi és a populáris kultúrában: Konferencia Erdélyi Zsuzsanna születésének 100. évfordulója alkalmából” c. konferenciáról (Lipták Noémi) 


Recenziók

Paul Mendes-Flohr: Cultural Disjunctions: Post-Traditional Jewish Identities Chicago, London, The University of Chicago Press, 2021 (Papp Szilvia Anikó) 

Geoffrey Stephen Smith: Valentinian Christianity. Texts and Translations Oakland, California, University of California Press, 2020 (Szűcs Bernadett) 

Babits Antal: Ószövetségi szómutató szótár online, Budapest, Logos Kiadó – Magyar Bibliatársulat, 2020 (Uhrman Iván)

Joshua R. Jacobson: Chanting the Hebrew Bible: The Art of Cantillation Second, Expanded Edition. Philadelphia, The Jewish Publication Society, 2017 (Villányi Benjámin) 

Richard Gordon – Francisco Marco Simón – Marina Piranomonte (eds.) with the assistance of Celia Sánchez Natalías: Choosing Magic. Contexts, Objects, Meanings: The Archaeology of Instrumental Religion in the Latin West De Luca Editori d’Arte, 2020 (Dániel Bajnok) 

My eye alone. On two recent Greek-English Dictionaries (István Bárány) 

 

Vallástudományi Szemle 2022. 1

Kedves Olvasó! (Vassányi Miklós)

Tanulmányok

Tóth Anna Judit: Prokopios és a halottak utazása Britanniába

Vassányi Miklós: In infinitum ire: Ál-Areopagita Szent Dénes végtelen közeledése Istenhez (Az Isten nevei IX. és XIII. részének filozófiai értelmezése)

Tóth Richárd: Litania Minor. A könyörgő körmenetek rendtartása a középkori Európában

Frazer-Imregh Monika: Vallás és orvostudomány határán – Marsilio Ficino a „kegyosztó” bolygókról. De vita, III, 4–8. – Miként nyerhetünk életet az égtől?

Suszta Laura: Nők és vallás a szubarktikus denesuliné nemzetnél az európai kontaktus kezdeti időszakában. Történeti néprajzi tanulmány

Szilárdi Réka: A rekonstrukcionista vallások öndefiníciós és terminológiai kérdései


Forrás

Marsilio Ficino: Három könyv az életről. Harmadik könyv: Miként nyerhetünk életet az égtől? (4–8. fejezet)

Vassányi Miklós: Rövid bevezetés John Locke: A kereszténység észszerűsége az Írások szerint című művének fordítása elé

John Locke: A kereszténység észszerűsége az Írások szerint, 1–3

 

Disputa

Adamik Tamás: Poitiers-i Hilarius himnuszai. Az első himnusz értelmezése

Műhely

Czakó István: Egy kutatási enciklopédia kísérlete: a Kierkegaard Research-sorozat

Fejérdy András: Kép egy kutatásról – Az állam-egyház viszony mint az állami szuverenitásigény érvényesítésének terepe: A szekularizmus és a nemzetépítés kihívásai Kelet-Közép-Európában 1780–1990

Hírek
Bernadett Szűcs: A Summary of CEU’s Summer School Programme on Political Theology in Late Antiquity (July 22–31, 2021)

Bernadett Szűcs: A Thousand Years of Coptic Apocrypha. A Lecture on Early Coptic Christian Literature (November 21, 2021)

Lipták Noémi: Beszámoló a Papok és közösségek a nagyító alatt című könyvbemutatóról és kerekasztal-beszélgetésről (2021. november 22.)

Imola Püsök: Some Thoughts on Árpád Szakolczai’s Lecture Living in Tricksterland: A Political Anthropology of Trickster Logic (November 26, 2021)

Lőrinczi Petra: Vallás és pandémia: a Magyar Vallástudományi Társaság éves konferenciája (2021. december 3.)

Suszta Laura: Beszámoló Vassányi Miklós A Summa contra Gentiles I/13. fejezetének felépítése című előadásáról (2021. december 7.)

Császárné Guth Bernadett: A III. Nemzetközi Hitvalló Szent Maximos Műhelykonferencia (2022. február 3–4.)

 

Recenziók

Enesey Diána: Horváth Orsolya: Inspirációk és ellentétek filozófiai és teológiai gondolkodás között

Kárpáti Judit: David Malkiel: Strangers in Yemen: Travel and Cultural Encounter among Jews, Christians and Muslims in the Colonial Era

Papp György: Zsengellér József: A nagy zarándok végleg célhoz ért – Tanulmányok Xeravits Géza emlékére 50. születésnapja alkalmából

D. Tóth Judit: Simonné Pesthy Monika: Vértanúk és keresztény identitás a 4. századi görög enkómionokban

Vassányi Miklós: Frazer-Imregh Monika: Életmód, asztrológia és mágia a reneszánszban ‒ Marsilio Ficino Három könyve az életről

Ratkovics Petra Krisztina: Siegfried Kreuzer (ed.): Introduction to the LXX

Suszta Laura: Kárpáti Gábor Csaba (szerk.), Hamvas Endre Ádám – László Levente – Tar Ibolya (ford.): Hermész Triszmegisztosz: Hermész Triszmegisztosz bölcsessége

Puchinger Noémi: Erica Fox Brindley: Music, Cosmology and Politics of Harmony in Early China

Vallástudományi Szemle 2022. 2.

Lectori salutem! (Tóth Anna)

Tanulmányok

Zsengellér József: A Pentateuchus-kutatás új iránya

Békefi Bálint: „Ádám” a Hóseás 6,7-ben: a személynévi értelmezés védelmében

Heidl György: Természetellenes halál, természetes gyász: Augustinus, a szír Rufinus és Órigenés

Schiller Vera: Néhány szó a késő antik vallásgyakorlatról. A győzelmes keresztény hit és az utóvédharcát vívó pogány vallás küzdelme

Bakti Judit: István király Intelmeinek forráshasználata a Szentírás tükrében

Tézer Zita: A XIX. századi afrokubai santería


Forrás

Vassányi Miklós: A Fokozatok Könyvének 12. homíliája mint Ál-Areopagita Dénes ekkléziológiájának előfutára – bevezető tanulmány a 12. homília fordításához

Fokozatok könyve: 12. homília: Az egyház rejtett és nyilvános szolgálatáról

Frazer-Imregh Monika: Lorenzo della Volpaia asztrológiai órájának leírása Angelo Poliziano levelében (IV, 8.). Bevezetés forrásközléshez

Angelo Poliziano: Levél Francesco della Casához (Levelek IV, 8)

Disputa

Adamik Tamás: Hilarius második himnusza: De resurrectione carnis – A test feltámadásáról

Műhely

Pecsuk Ottó: Kálvin és a philosophia Christiana

Hírek

Térszakralizáció a dunai provinciákban. Beszámoló a szegedi szentély-konferenciáról (T. Szabó Csaba)

Beszámoló az Egyházak, vallások és kultúrák Latin-Amerikában a prekolumbián kortól a XXI. századig című konferenciáról (Pető László)

Povedák István előadása a kereszténységről és alternatív vallásosságról (Lipták Noémi)

Beszámoló a Kereszténység és iszlám című műhelykonferenciáról (Újlaki-Nagy Réka)

Alsópapság és helyi vallás a XVI–XX. századi Európában. Beszámoló az MTA-ELTE Lendület Történeti Folklorisztikai Kutatócsoport és az ELTE Folklore Tanszék által rendezett nemzetközi konferenciáról (Bárth Dániel)

Beszámoló a Magyar Patrisztikai Társaság XXI., Az ókeresztény kultúra aktualitása című országos konferenciájáról (Császárné Guth Bernadett)

Recenziók

Hoppál Bulcsú – Szilágyi Zsolt (szerk.): Születés a halálban: Vallás és megújulás. Budapest: Magyar Vallástudományi Társaság – L’Harmattan Kiadó, 2021. (Óbis Hajnalka)

Zsengellér József (szerk.): A nagy zarándok végleg célhoz ért. Tanulmányok Xeravits Géza emlékére 50. születésnapja alkalmából. Budapest: Magyar Hebraisztikai Társaság – L’Harmattan, 2021. (Montskó Benjámin)

Simonné Pesthy Monika: Vértanúk és keresztény identitás a IV. századi görög enkómionokban. Budapest: Corvina, 2021. (A. Gergely András)

Simon Róbert: Buddha vagy Jézus? Barlaam és Joszaphát a vallások keresztútján. Fontes Orientales. Budapest: Corvina, 2017. (A. Gergely András)

Ungvári Tamás: A Gólem és a prágai rabbi – Okkultizmus, hermetizmus, kabbala. Budapest: Scolar Kiadó, 2019. (Balássy-Berezvai Szénia)

Philip F. Esler: Babatha’s Orchard: The Yadin Papyri and an Ancient Jewish Family Tale Retold. Oxford: Oxford University Press, 2017. (Barta Péter)

Farkas Attila Márton – Tenigl-Takács László (ford.): Jóga-szútra. A Patandzsalinak is nevezett Ananta tanítása a tudat leigázásáról Agnidatta és Gópála fordításában és magyarázataival. Budapest: A Tan Kapuja, 2022. (Bialkó László Gergő)

Alácsi Ervin János ‒ Németh Bálint (ford.): Johannes Scotus Eriugena: A szellem sasmadarának hangja. Homília Szent János evangéliumának prológusához. Gödöllő: Sursum Kiadó, 2018. (Berei Boglárka)

 

Vallástudományi Szemle 2023.2

Lectori salutem! (Tóth Anna)


Tanulmányok

Szász Bernadett: Az imádság, a lelki tevékenység és a munka egyensúlya a clunyieknél és a cisztercieknél Prüfeningi Idung Dialogusa alapján

Németh Csaba: Az olvasás terepe, felszíne és mélye: Fordítói bevezetés a Didascalicon III. könyvéhez

Fehér Bence: A Miatyánk egy XVI. századi, rovásírással feljegyzett szövegváltozata

Kutrovátz Gábor: Kepler Új, oknyomozó csillagászatának (1609) szerepei a tudomány történetében

Czakó István: Amo quia absurdum est. Kierkegaard szeretetértelmezésének ambivalenciái

Tóth Sára: Otthon és otthontalanság: A szenthez való viszony dialektikája Paul Tillich, Paul Ricœur és David Tracy műveiben


Forrás

Daghriri Ahmad: Religious Inscriptions from Southern Arabia

Hugo de Sancto Victore: Didascalicon, III. könyv: „Az olvasás rendjéről, metódusáról, és a fegyelemről” (ford. Németh Csaba)

Johannes Kepler: Új, oknyomozó csillagászat: „Bevezetés a jelen műbe” (ford. Vassányi Miklós)


Disputa

Vassányi Miklós: Szenvedély és misztikum néhány korai szír forrásban

Adamik Tamás: Hilarius 4. himnusza: De ChristoKrisztusról


Műhely

Zsizsmann Endre: A therapeuták lakomái Alexandriai Philón De vita contemplativa című írásában

Ilyefalvi Emese: Egy online bibliográfiai adatbázis első eredményei: Lelkészek, papok néprajzi, helytörténeti munkái a 18. századtól a 20. század közepéig


Hírek

A korai erdélyi szombatosság: Újlaki-Nagy Réka kötetének bemutatója Budapesten, 2023. március 20. (Lovas Borbála)

Beszámoló a Hit, kegyelem, akarat. Teológiai és filozófiai megközelítések az ókorban és a kora újkorban című konferenciáról, Budapest, 2023. május 22–23. (Scheffer Kevin)

Emlékkonferencia Diószegi Vilmos születésének századik évfordulója alkalmából, Budapest, 2023. június 5. (Vecsernyés Áron)

Beszámoló a Magyar Patrisztikai Társaság konferenciájáról, Nagykanizsa, június 29. – július 1. (Scheffer Kevin)

A Report on the International Conference of Young Folklorists, Riga, September 13–15, 2023 (Laura Suszta)

Beszámoló a Templomi berendezések a múzeum gyűjteményében című kerekasztal-beszélgetésről, Budapest, 2023. szeptember 22. (Tihanyi Anna)

A honfoglaló magyarok világfája a kutatói illúziók fényében. Rekonstrukció, konstrukció, dekonstrukció. Beszámoló Pócs Éva azonos című tanulmányának szakmaközi vitaüléséről, Budapest, 2023. szeptember 28. (Zalatnay Klára Lujza)


Recenziók


Ian Boxall – Bradley C. Gregory (eds.): The New Cambridge Companion to Biblical Interpretation. Cambridge: Cambridge University Press & Assessment, 2022. (D. Tóth Judit)

Tamás Turán: Ignaz Goldziher as a Jewish Orientalist: Traditional Learning, Critical Scholarship, and Personal Piety. Berlin/Boston: De Gruyter, 2023. (Dévényi Kinga)

Daniel Polakovič – Iva Steinová – Petra Vladařová: Židovské hřbitovy na jihu Čech [Zsidó temetők Dél-Csehországban]. České Budějovice: Národní památkový ústav, 2021. (Balogh István) (with English summary)

Christopher A. Faraone – Sofía Torallas Tovar (eds.): Greek and Egyptian Magical Formularies. Text and Translation, Vol. 1. Berkeley, CA: Department of Classics, University of California, 2022. (Németh György)

Frazer-Imregh Monika és Hamvas Endre Ádám (ford.): Picatrix – A bölcs célja. Budapest: Helikon Kiadó, 2022. (Csizmarik Viktória)

Draskóczy Eszter: Alvilágjárások és pokolbeli büntetések. Dante Komédiájának antik és középkori forrásai. Szeged: Lazi, 2022. (Nagy József)

John Barton: A Biblia története. A világ legnagyobb hatású könyve. Ford. Babarczy Eszter. Budapest: Osiris – MCC, 2020. (Barta Péter)

Adamik Tamás (szerk.): Latin irodalom az érett középkorban: 12–13. század. A keresztény Európa virágkora. Budapest: Kalligram, 2022. (Takács László)

 

Vallástudományi Szemle 2023. 1

Lectori salutem! (Vassányi Miklós)


Tanulmányok

Hamvas Endre Ádám: Nekromantikus divináció nyomai a Picatrix című varázskönyvben. Adalékok a latin Picatrix III, 7, 36–40 értelmezéséhez

Vassányi Miklós: A mozgásból vett érv két fázisa közötti feszültség és ennek metafizikai jelentősége a Summa contra Gentiles I/13-ban

Sárközy Miklós: A két Dzsingisz legendája – síita eszkatológia és élő történelem

Szalay Mátyás: Politikai fantázia versus teopolitikai képzelet

Heidl Sára Eszter: Event Religion. Az Everness Fesztivál vallási dimenziói és azok értelmezése


Forrás

Daghriri Ahmad: Monoteizmus Dél-Arábiában

Aquinói Tamás: A pogányok ellen írott summa. I. rész, 13. fejezet: „Érvek Isten létének bizonyítására.”

Frazer-Imregh Monika: Milyen a jó hitszónok? Angelo Poliziano levelei Tristano Calcóhoz. Bevezető és fordítás

Angelo Poliziano: Levelek


Disputa

Tóth Richárd: A nagyböjt és a katekumenátus kialakulásának kutatása a nyugati és a keleti hagyományban

Adamik Tamás: Hilarius 3. himnusza: De tentationibus Christi per diabolum – Krisztus megkísértéseiről az ördög által


Műhely

Szabó Csaba: Térszakralizáció és római vallási kommunikáció a dunai provinciákban. Projekt-összefoglaló és kutatási perspektívák

Kocziszky Éva: „A legjobb romlása a legrosszabb.” Ivan Illich gondolkodói pályájának összegzése utolsó interjúkötetében


Hírek

Report on the 2022 conference of the Central European Symposium for the Academic Study of Religion (Márk Nemes)

Etióp szakrális szimbólumok a Néprajzi Múzeumban (Bakos Áron)

Beszámoló az Egyház és hatalom viszonya az ókortól napjainkig című konferenciáról (Jakab Krisztián)

Mi dolga a filozófiának a vallással? Könyvbemutatóval egybekötött kerekasztal-beszélgetés (Enesey Diána)

Beszámoló az Átistenülés, egyesülés, misztika című konferenciáról (Élő Csenge Enikő)

Irodalomtudományi megközelítések (Vas Máté)

Beszámoló a Kísérletek a mai istenkérdés megválaszolására című konferenciáról (Pallós Áron)

Beszámoló a Magyar Filozófiai Enciklopédia (MAFE) II. konferenciájáról (Pető László)


Recenziók


Egeresi László Sándor: Bibliai héber–magyar szótár. Függelék: bibliai arámi szavak listája. Budapest: [s.n.], 2022. (Kiss András)

Lloyd Ridgeon (szerk.): Routledge Handbook on Sufism. London & New York: Routledge, 2020. (Csehi Dóra Anasztázia)

Haim Sperber: The Plight of Jewish Deserted Wives, 1851–1900. A Social History of East European Agunah. Eastbourne: Sussex Academic Press, 2023. (Háberman Zoltán)

Ken Wilber: The Religion of Tomorrow: A Vision for the Future of the Great Traditions – More Inclusive, More Comprehensive, More Complete. Boulder: Shambhala, 2018. (Szijj Márton)

Kahler Frigyes: A múltat bevallani: tanulmányok, előadások, beszédek. Budapest: Kairosz, 2016. (Balázs Andrea)

Daniel J. Lasker: Karaism: An Introduction to the Oldest Surviving Alternative Judaism. The Littman Library of Jewish Civilization Series; London: Liverpool University Press, 2022. (Lénárt G. József)

Simon Róbert: Vallás, vallástudomány, vallástudósok. Budapest: Corvina, 2020. (A. Gergely András)

Horváth Emőke, Sarnyai Csaba Máté és Vassányi Miklós (szerk.): Egyházi és vallási reformtörekvések régen és ma. Budapest: Kairosz Kiadó, 2020. (Pető László)

 

 

Alkategóriák

Napi biztatás

Napi jegyzet a Kossuth-on

Egyesített Bibliaolvasó

Nyelvvizsgaközpont

Közösségi Média

Károli Podcast

Károli Podcast

Sport a Károlin

Sport a Károlin